11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Milice a vyspělá elektronická válka: Znepokojující bod obratu

Stále více zemí, včetně Ruska, dosáhlo pokroku v elektronickém boji. V Kaliningradu tak byl aktivován nový ruský elektronický systém „Murmansk-BN“ s ultra dlouhým dosahem (přibližně 3000 km). Silám NATO proto hrozí úplná paralýza.

Autor článku Xavier Raufer v poslední době několikrát upozornil čtenáře webu Atlantico na pokrok, zejména ruský, v elektronickém válčení; pokud jde o zbraně, které deaktivují – aniž by je zničily – nepřátelská elektronická zařízení a jeho letecké nebo námořní základny. Paralyzování na daném území – někdy obrovském – všech satelitních vln, veškeré mobilní telefonie (VHF-UHF), všech rádií, GPS atd.

V této již tak znepokojivé oblasti se situace zhoršuje. Začátkem října 2021 byl v Kaliningradu aktivován nový ruský elektronický systém „ Murmansk-BN “ s ultra dlouhým dosahem (přibližně 3000 km). Avšak ± 3000 km jižně od Kaliningradu se vzdušnou čarou nachází Lisabon: týká se to celé západní Evropy. Silám NATO proto hrozí úplné ochromení, neschopnost fungovat, byť jen základním způsobem. Zejména high-tech americké stíhačky F35 mohou být uzemněny a zbaveny své klíčové satelitní komunikace.

Pro oficiální experty „Murmansk-BN“, který již chrání strategický poloostrov Kola (východně od města Murmansk), nyní funguje nebo brzy bude na citlivých osách obrovských ruských hranic. Podobný systém chrání například Krym a Kerčský průliv, který může paralyzovat vlny na zhruba 3000 km z Černého moře.

Ale to není nic ve srovnání s nedávnou událostí, která zůstala v posledních dnech nepovšimnuta a která má přesto strategický význam historického významu.

Skutečnost, že velký stát, dědic jedné ze dvou supervelmocí studené války, má avantgardní vybavení, někdy omezené na sci-fi, je jistě znepokojivé, ale nesignalizuje konec světa. Ale kdyby byl takový materiál v rukou milice – některé z nejzlověstnějších v současném globálním chaosu – to by bylo děsivé. Ve skutečnosti by takový technologický skok nějaké ozbrojené skupiny nebo žoldáků znamenal potenciální konec zahraničních operací, ať už válečných nebo zaměřených na udržení míru.

Špatná zpráva je, že milice vlastní alespoň jeden z těch hyperkomplexních systémů elektronického boje a právě ho použily na Středním východě.

Pozdě večer 20. října se americká základna Al-Tanf, která se nachází v Sýrii, na hranicích Jordánska a Iráku, stává hluchou, slepou a němou. Minimálně 120 km od severu Izrael je mrtvá zóna, ve které je zrušena veškerá obrana – i sebemenší možnosti volání o pomoc: žádné radary, žádný internet – nic. Drony, vrtulníky atd. jsou přibité k zemi.

Mělo by se zde také upozornit, že možnost deaktivace vojenské družice prvním hackerem není tak vzdálená.

Před pěti lety, co se týče výzbroje, byly tyto polovojenské jednotky, milice, vyzbrojeny starými dobrými Kalašnikovy, raketomety RPG7, vše vyrobené během studené války v SSSR. To, že dnes jedna nebo více těchto ozbrojených skupin s bouřlivou historií a kolísavou hierarchií, jsou schopny připravit a provést bezvadný high-tech útok popsaný výše, bude nepochybně znamenat velký obrat v dlouhé historii války na Blízkém východě.

Zdroj: Atlanticoautor Xavier Raufer, překlad První Zprávy,  na snímku je zachycen systém antén obranného zařízení “Murmansk-BN” u Kaliningradu.

 

Sdílet: