29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Piráti by chtěli více resortů. Jeden se jim zdá málo

Pirátský zákonodárce Martin Jiránek v dnešním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedl, že není spravedlivé, aby měla strana v gesci jedno ministerstvo, i když budou mít Piráti pouze čtyři poslance. Dodal, že Piráti disponují dostatečným množstvím kvalifikovaných lidí, kteří by mohli stát v čele resortů.

Výsledek voleb Jiránek moc pozitivně nevnímá. Spravedlivé by bylo, kdyby měly obě strany stejný počet poslanců. Pro vztah koalic tak nejde o nejideálnější konec boje o Poslaneckou sněmovnu. I když nebudou mít Piráti příliš mnoho v dolní komoře, lidé jim svými hlasy dali mandát na to, aby určovali další osud České republiky.

Jiránek dále uvedl, že by bylo spravedlivé, kdyby Piráti měli v gesci více, než jenom jedno ministerstvo. Pokud by se jednalo v rámci koalice Pirátů a Stan o šest ministerstev, tak si Jiránek myslí, že by nebylo spravedlivé, aby měli Piráti pouze jedno.

„Máme nějaký seznam ministerstev, o kterých víme, že na ně máme kvalifikované lidi. V rámci koalice je poměrně velká shoda,“ popsal situaci Jiránek. Konečný výsledek však bude záviset na koalici Spolu, která má svoji představu o tom, jak by měl vypadat kabinet.

Jiránek dále uvedl, že je proto lépe vše nechat na vyjednavačích hnutí. Přiznal, že je situace hořká.

„Je to hořké, ale víc vám neřeknu. I v tuto chvíli je potřeba se vyjadřovat rozumně. Nechci jitřit emoce, analyzujeme si to,“ dodal.

Jiránek se také vyjádřil k situaci kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana a krokům senátorů. Podle Jiránka by k projevu těchto bouřlivých emocí vůbec nemuselo dojít, kdyby Hrad lépe komunikoval s veřejností. Od prezidentova mluvčího by očekával „více informací a méně žalmů,“ uvedl.

Co se týče osoby předsedy Sněmovny Radka Vondráčka a výzvy šéfa lidovců Mariana Jurečky, aby rezignoval, Jiránek se domnívá, že se jedná o přehnané emoce. Na druhé straně považuje kritiku vůči Vondráčkovi za oprávněnou.

„Vondráček to nezvládl, ani komunikaci kolem toho. Ale nechci přispívat k zjitřené situaci,“ dodal.

ZDROJ

 

Sdílet: