16. 10. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zánět srdečního svalu po vakcinaci mRNA koronou je výrazně častější, než se předpokládalo

Nové studie ukazují, že riziko zánětu srdečního svalu v souvislosti s očkováním proti koroně u dětí bylo dosud výrazně podhodnoceno: Myokarditida se u 12 až 17letých vyskytuje devětkrát častěji, než se dříve předpokládalo. Několik zemí již ustoupilo a dává dětem pouze jednu dávku vakcíny.

V polovině srpna 2021 po dlouhém váhání Stálá komise pro očkování (STIKO) v Německu doporučila, aby děti a mladiství ve věku od 12 do 17 let byli očkováni proti COVID-19 vakcínami farmaceutických společností BioNtech / Pfizer a Moderna . Dříve byl na STIKO ze strany politiky obrovský tlak, i když šéf STIKO Thomas Mertens uvedl, že doporučení údajně nebylo změněno kvůli politickému vlivu, ale kvůli více datům a znalostem o očkování proti koroně u dětí ve věku 12 až 17 let.  

Nejnovější studie nyní ukazují, že počáteční skepse byla nakonec koneckonců oprávněná: ve čtvrtek dvě větší studie odhalily, že riziko zánětu srdečního svalu spojené s podáním vakcín mRNA od Moderna nebo BioNTech / Pfizer je výrazně větší, než se dříve akceptovalo. U chlapců ve věku od 12 do 17 let je asi devětkrát vyšší pravděpodobnost vzniku myokarditidy, než se dříve předpokládalo. Jak informují izraelští vědci v New England Journal of Medicine, onemocnění se vyskytuje výrazně častěji, než se očekávalo, zejména ve věku mezi 16 a 29 lety, s přibližně jedenácti případy na 100 000 obyvatel. Postiženi jsou zejména muži. STIKO zatím předpokládal také výrazně nižší hodnotu, a to 1,2 případů na 100 000 obyvatel.

I když se blíže podíváte na průměrnou hodnotu napříč všemi věkovými skupinami a oběma pohlavími, podle kardiologa Dr. Guy Witberg tři týdny po druhé dávce 2,13 dalších případů myokarditidy na 100 000 lidí – více, než se dříve předpokládalo. Je pravda, že většina případů myokarditidy se vyvinula jen mírně – z 54 myokarditid, které se vyskytly u 2,5 milionu očkovaných osob, byly tři ze čtyř případů mírné. Přibližně 22 procent vyšetřovaných však utrpělo dlouhodobé následky a jeden pacient nemoc nepřežil.

V některých zemích, jako je Norsko, již zjištění vedla k přehodnocení: V rámci lékařského posuzování přínosů a rizik tamní úřady změnily svůj postup tak, aby děti od 12 let dostaly pouze jednu dávku vakcíny pro prozatím. Důvodem jsou zjištění druhé studie v New England Journal of MedicinePodle výsledků studie je po druhé dávce vakcíny ve srovnání s první hlášeno asi dvakrát tolik případů myokarditidy. V zemích, jako je Švédsko, Dánsko a Finsko, se vakcína Moderna již nepodává osobám mladším 30 let. Místo toho chtějí prozatím spravovat přípravek BioNTech / Pfizer.

 

Sdílet: