11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Koalice SPOLU a PirStan chtějí vytvořit vládu a žádají Hrad o pověření Fialy

Jak informuje ČTK, koalice SPOLU, která zahrnuje ODS, lidovce a TOP 09 společně s koalicí Pirátů a STAN dnes podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Zároveň požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu.

Šéf SPOLU Petr Fiala uvedl, že budou koalice jednat o vládě jen společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty. „Strany deklarují vůli vytvořit společně vládu a žádají prezidenta, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení takové vlády,“ konstatoval Fiala.

Petr Fiala již dříve avizoval, že osloví Piráty„Naše koalice zůstane pospol, v nejbližší době oslovíme Piráty se Starosty a budeme s nimi vyjednávat o sestavení nové vlády. S ANO ani SPD jednat nebudeme,“ uvedl.

Otázkou však zůstává, koho prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády. Dříve se totiž zmínil o tom, že sestavením nového kabinetu pověří nejsilnější stranu, a tou je ANO. Nehledě na to však i spolu s mandáty strany SPD bude mít jenom 92 křesel.

Fiala si ale myslí, že Zeman většinu dvou koalic nemůže ignorovat. Fiala proto doufá, že to s ním Zeman v dohledné době projedná.

Šéfové Pirátů a STAN po deváté hodině přišli na jednání s koalicí SPOLU. Předseda Starostů Vít Rakušan uvedl, že chtějí koalici poblahopřát k vítězství a vyjádřit svoji ochotu spolupracovat. „Jedeme poblahopřát vítězům, což se sluší. A deklarovat, že spolu chceme spolupracovat,“ uvedl. Ivan Bartoš dodal, že teď záleží na Miloši Zemanovi, jak se k tomu postaví.

Volby 2021

Zmiňme, že po sečtení 100 procent voličských hlasů volby vyhrála koalice SPOLU se ziskem 27,79 procent. Na druhé příčce skončilo hnutí ANO s 27,12 procenty. Třetí skončili Piráti a STAN s 15,62 procenty. Čtvrté místo obsadilo hnutí SPD s 9,56 procenty. Hnutí Přísaha nabralo 4,68 procent. Za Přísahou následuje ČSSD se ziskem 4,65 procent. KSČM získala pouhých 3,60 procent voličských hlasů.

Parlamentní volby proběhly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Lidé mohli v první volební den hlasovat od 14:00 do 22:00, během druhého volebního dne pak od 8:00 do 14:00. Češi mohli hlasovat i v zahraničí. Podle ministerstva zahraničí byl o letošní volby rekordní zájem. O voličské průkazy zažádalo na zastupitelských úřadech 2418 lidí, o polovinu víc než při prezidentských volbách před třemi lety. Dalších 12 tisíc hlasujících bylo zapsáno na zvláštních seznamech voličů.

ZDROJ

 

Sdílet: