4. 6. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Petrov k Babišově kauze a daňovým rájům: Jednalo se o 300 českých podnikatelů, kde jsou jména všech?

V českých médiích rezonuje dokument pod názvem Pandora Papers, který odhaluje, že mnozí světoví lídři byli zapleteni do offshorových schémat. Výjimkou není ani český premiér Andrej Babiš, kterého kvůli dané kauze v médiích trhají na kusy. Zastánci však tvrdí, že jde o předvolební boj. K celé kauze se vyjádřil i mediální expert Vadim Petrov.

Vadim Petrov se na svém účtu na Facebooku ptá, kde visí seznam 300 českých politiků, kteří se vyhýbají placení daní.

„Vyšel někde seznam těch 300 českých podnikatelů, kteří jako Babiš využívají daňové ráje?“ ptá se.

Podle něj by bylo spravedlivé, kdyby veřejnost znala všechna jména, pokud mají novináři pocit, že vyvádět peníze do daňových rájů není v pořádku.

„Pokud je média nezveřejňují, tak to asi není nic vážného. Jen v případě Babiše, který shodou okolností jde za týden do voleb. Tak nějak to zrovna vyšlo,“ konstatuje Petrov na závěr.

A co na to sledující?

„A který z těch 299 podnikatelů je také ještě jaksi navíc předseda vlády?“ ptá se jeden z nich.

„Proti Kubiceho zprávě je tohle čajíček,“ míní další.

„Pokud se bavíme o těch současných, pak to nejsou čeští podnikatelé, je to seznam miliardářů, světových vůdců,“ zdůrazňuje jedna uživatelka.

„Ty ráje se nesmí provalit, to byl průšvih všech Oirohujrských stran, stačí přece Babiš,“ praví další.

„Hmmm…nenašli to ,náhodou’ v kufříku pohozeném v redakci Respektu, společně s ruskými pasy na jména Myškin a Čepiga?“ zní dál.

Kauza Babiše

Podle dokumentů označovaných jako Pandora Papers si předseda vlády Andrej Babiš poslal přes offshory 400 milionů korun, za něž následně nakoupil nemovitosti. O dokumenty nazvané Pandora Papers se Mezinárodní konsorcium vyšetřujících novinářů (International Consortium of Investigative Journalists) podělilo s britským Guardianem, BBC a dalšími médii po celém světě.

Podle Pandora Papers Babiš v roce 2009 poslal 15 milionů euro do tří společností, ze společnosti Blakey Finance Limited přes společnost Boyne Holding LLC do společnosti SCP Bigaud nacházející se v Monaku.

ZDROJ

 

 

Sdílet: