11. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Nezávislé vyšetřování odhalilo 216 000 případů pedofilie uvnitř francouzské katolické církve

Ve francouzské katolické církvi od roku 1950 operovalo přibližně tři tisíce pedofilů, píšou média s odvoláním na francouzskou nezávislou komisi vyšetřující sexuální zneužívání dětí v církvi.

Vedoucí nezávislého vyšetřování Jean-Marc Sauve uvedl, že ve Francii během 70 let bylo členy katolického duchovenstva zneužito přibližně 216 000 dětí.

„Je to zničující, protože poměr mezi 216 000 oběťmi a 3 000 násilníky znamená, že jeden agresor zneužil kolem 70 dětí. Je to děsivé pro francouzskou společnost a katolickou církev,“ řekl vedoucí vyšetřování.

Podle něj došlo k systémové nedbalosti a mlčení o případech zneužívání ze strany osob na vrcholu katolické hierarchie.

„Následky jsou velmi vážné. Asi 60 % mužů a žen, kteří byli sexuálně zneužíváni, se nyní setkává s velkými problémy ve svém sentimentálním nebo sexuálním životě,“ sdělil Sauve.

Na online prezentaci výsledků vyšetřování Jean-Marc Sauve poznamenal, že problém stále přetrvává. Francouzský prokurátor nyní obdržel důkazy o 22 případech násilí, u nichž je stále možné zahájit trestní řízení. Kněží zapojení do těchto zločinů jsou totiž stále naživu.

Nezávislá komise začala pracovat v roce 2018 v důsledku skandálů v kostelech v jiných zemích. Na vyšetřování se podíleli lékaři, sociologové, historici a teologové, kteří prozkoumali řadu církevních, soudních a policejních archivů a také vyslechli více než 6 500 obětí a svědků zločinů.

Připravená zpráva, která má téměř 2 500 stran, mimo jiné zjistila, že „naprostá většina“ obětí byli chlapci před dospíváním z nejrůznějších sociálních vrstev.

„Katolická církev je kromě rodiny a přátel prostředím, které má nejvyšší prevalenci sexuálního násilí,“ stojí ve zprávě.

Skandály v katolické církvi

Římskokatolickou církví v posledních letech zmítají skandály spojené se sexuálním zneužíváním dětí ve více zemích. Papež František opakovaně vyzývá k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí sexuálního zneužívání nezletilců.

Papež František v této souvislosti změnil církevní zákonodárství a zajistil, aby všichni členové duchovenstva v případě zapojení do sexuálního obtěžování nesli odpovědnost za své činy.

ZDROJ

 

Sdílet: