29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Z americké základny v Iráku stoupá hustý kouř

Základna se nachází nedaleko Bagdádu.

Podle novinářů se jedná o americkou základnu Camp Victory, která se nachází poblíž iráckého hlavního města. O události informoval novinář libanonské satelitní televize Al Mayadeen.

Záběry se zatím nepodařilo ověřit.

Camp Victory je rozsáhlá vojenská základna, která se nachází poblíž bagdádského mezinárodního letiště a sloužila jako středisko americké armády. V roce 2011 byla předána irácké vládě. V minulých měsících byla základna opakovaným terčem útoků dronů. Jejich cílem byly nejspíše americké vojenské síly, které se zde stále nacházejí. Kromě toho v květnu na základnu útočili raketami.

Připomeňme, že Spojené státy zabili íránského generála Kásima Sulejmáního, když ten vyjížděl z bagdádského letiště. Írán slíbil Washingtonu odvetu a 8. ledna podnikl raketový útok na dvě americké základny v Iráku.

V létě irácká vláda a Spojené státy podepsaly dohodu, podle které se Washington zavázal stáhnout bojové síly ke konci tohoto roku. Nicméně dohoda i nadále umožňuje omezenou přítomnost amerického personálu včetně instruktorů, zpravodajců a leteckých sil. Šíitské milice chtějí, aby Spojené státy opustily zemi okamžitě. Jejich milice nadále pokračují v útocích proti americkému vojenskému personálu a vojenským zařízením.

Již po samotném útoku na generála Sulejmáního Spojené státy snížily svou vojenskou přítomnost v zemi. Mezi březnem 2020 a lednem 2021 Trumpova administrativa snížila počet vojáků z 5 300 na 2 500 a naznačila, že se může ze země zcela stáhnout.

Nicméně nová administrativa Joe Bidena vyloučila kompletní stažení, a sice kvůli hrozbě, kterou nadále představuje Islámský stát.

ZDROJ

 

Sdílet: