11. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Lipovská: Někteří poslanci porušují slib napsaný v Ústavě České republiky

Ekonomka a dnes již bývalá členka Rady České televizi v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedla, že někteří poslanci Parlamentu České republiky nedodržují svůj poslanecký slib.

Redaktor portálu se Hany Lipovské ptal, jak s odstupem času vnímá své odvolání z Rady České televize. Podle jejích slov v daném případě není důležitá ona osobně.

„Důležité je, že jsme všichni měli možnost na velmi viditelné kauze v přímém přenosu sledovat, jak poslanci Parlamentu České republiky porušují poslanecký slib uvedený v Ústavě České republiky: Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. U Spolu mě to nepřekvapuje, jejich tvrzení, že Česká televize patří zaměstnancům, je známé. Ale poslanci hnutí ANO jasně ukázali, že nehlasují podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale mechanicky podle pokynů stranického sekretariátu. A z toho na mě jde hrůza,“ řekla ekonomka.

Samotný akt jejího odvolání označila za „nedůstojný až komický“. Jak řekla ekonomka, je podivné, když poslanci, kteří předtím zablokovali projednávání o jejím odvolání, nebo se zdrželi hlasování, později zvedli ruku pro její odvolání.

O své činnosti v Radě České televize řekla, že hájila výlučně zájmy koncesionářů, nikoli ovšem zájmy zaměstnanců České televize či jejího ředitele Petra Dvořáka.

„To jsem mohla dělat až do března, kdy jsme v Radě České televize na můj návrh schválili a odeslali vytýkací dopis Petru Dvořákovi, na základě kterého může být kdykoli odvolán z funkce generálního ředitele. Pak se relativně jednolitý blok kolegů radních, kteří problém vnímali stejně, začal drolit. Petr Dvořák si – aspoň podle toho, co tvrdili – některé zval na osobní schůzky a přemlouval je, aby nehlasovali proti němu. Jiní za mnou přišli s tím, že už nemají odvahu jít se mnou, protože nechtějí přijít o práci, o přátele. Z interních porad členů Rady se začaly vynášet informace přímo k Petru Dvořákovi. Tehdy Rada de facto přestala fungovat,“ prohlásila pro portál Hana Lipovská.

Ekonomka, která v nadcházejících parlamentních volbách bude kandidovat za Volný blok, uvedla, že vzhledem k situaci v Radě České televize a České televizi samotné, jediná cesta, kterou vidí k nápravě, je cesta politická. Pouze politickou cestou je prý možné vrátit Českou televizi do rukou občanů.

ZDROJ

 

Sdílet: