4. 6. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Green Deal sehraje v likvidaci Západu větší roli než islamizace.“ Diplomat Bašta si nebral servítky

Energetika sehraje v nejbližší budoucnosti první housle v zápase o budoucnost České republiky, myslí si diplomat Jaroslav Bašta, jenž poskytl svůj komentář pro První zprávy. Koalici Pirátů a STANu přitom označil za „anticivilizační“.

Podle slov diplomata se zdražení elektrické energie citelně dotkne 3,5 milionu českých občanů. Vláda sice v souvislosti s tím hovoří o tom, že by mohla vytvořit příspěvkový program pro občany, Bašta ale kontruje, že zdražení energií se dotkne i všech průmyslových odvětví, takže ve výsledku nebude nikdo, kdo by mohl financovat stát, aby ten mohl poskytovat příspěvky svým občanům.

„K charakteristice české politiky a žurnalistiky patří to, že nikdo nezmíní důvody, kvůli kterým hlavně elektřina tak drasticky zdražuje. Jsou tři – prosazování obnovitelných energetických zdrojů, liberalizace energetického trhu a zvýšená cena emisních povolenek,“ uvedl Bašta pro portál.

Všechny tři jím zmíněné příčiny prý mají společné to, že jsou výsledkem vítězství zelené ideologie nad zdravím rozumem.

„Situace opravdu vypadá katastroficky a Zelený nový úděl (Green Deal) sehraje v likvidaci západní civilizace ještě důležitější roli než islamizace a protibělošský rasismus,“ dodal.

Gretu Thunbergovou, která se stala mediální tváří klimatického aktivismu, ve svém vyjádření Jaroslav Bašta označil za „nevychovanou“ a její stoupence za „záškoláky“.

„Vrátím se zpět k energetice – ta se pro příštích několik let stane tím nejdůležitějším faktorem v zápase o budoucnost a samotnou existenci České republiky. Mnohé může zachránit již v letošním roce vláda, nezvítězí-li ve volbách anticivilizační levice z koalice PirSTAN a jejich přicmrdávači z koalice SPOLU. Asi existuje jediná rychlá možnost nápravy krize, kterou je dostavba několika bloků jaderných elektráren. Ty ovšem musíme postavit sami, dokud na to máme průmyslové a vědecké kapacity. To by mělo být v programu příští vlády na prvním místě programového prohlášení,” myslí si Jaroslav Bašta.

Diplomat ovšem přichází s řešením, pokud se nepodaří situaci zvládnout. Jako příklad uvedl Katalánce s jejich takzvaným „žárovkovým referendem“. Jedná se o to, že by v určenou hodinu ve špičce všichni zapnuly najednou elektrické spotřebiče a rozsvítili. „Výsledné black outy stály elektrárenské společnosti a vládu tolik peněz, že se dodnes v Barceloně neplatí žádné DPH z elektřiny,“ dodal.

„Když to shrnu, energetickou chudobu způsobuje chudoba ducha zelených fanatiků a bezohledných spekulantů na energetické burze. Občasné energetické zdroje musíme nahradit moderní, převážně jadernou, energetikou. I za cenu toho, že Evropskou unii budeme muset opustit dříve, než se v důsledku Green Dealu sama rozpadne,“ uzavřel své vyjádření pro První zprávy diplomat Jaroslav Bašta.

Vysoká cena uhlí

Podle údajů na trhu ICE Futures cena uhlí s dodáním v roce 2022 dosáhne úrovně 13 dolarů za tunu. Agentura Bloomberg v této souvislosti uvedla, že se jedná o nejvyšší cenu surovin od roku 2008.

Agentura rovněž zmínila, že poptávka na uhlí ze strany elektráren a veřejných služeb vzrostla v souvislosti s rostoucími cenami plynu. Zásoby uhlí jsou přitom poměrně nízké. Navíc je jeho export z Austrálie, Jihoafrické republiky a Kolumbie komplikován a dodávky z Ruska nestačí.

ZDROJ

 

Sdílet: