29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Turecko očekává změnu v přístupu Ruska k Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v předvečer již dříve ohlášeného setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, které se uskuteční 29. září v Soči, prohlásil, že od Ruska očekává „jiný přístup“ k Sýrii.

„Od setkání s (ruským prezidentem; pozn. red.) Putinem mám jiná očekávání. Syrský režim skutečně představuje hrozbu na našich hranicích. Od Ruska jako od přátelské země očekávám solidaritu a jiný přístup k Sýrii. Náš společný boj by měl pokračovat na jihu,“ řekl Erdogan novinářům.

Dodal, že cílem Turecka je posunout dvoustranné vztahy s Ruskem na novou úroveň a dosáhnout obratu obchodu ve výši 100 miliard dolarů.

Putin a Erdogan plánují během pracovní návštěvy tureckého vůdce v Rusku jednat o bilaterálních vztazích a syrských otázkách, řekl dříve novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. O den dříve Erdogan prohlásil, že očekává „důležitá rozhodnutí“ během jednání s Putinem, které se uskuteční 29. září v Soči.

Podle tureckého prezidenta také USA zvýšily vojenskou podporu kurdským formacím v Sýrii, za žádného z amerických představitelů dosud nebyla tak špatná situace jako za současného prezidenta Joea Bidena.

„Turecko a USA by jako dvě země NATO měly mít zcela odlišný vztah. Taková (špatná) situace tu ještě nebyla za žádného amerického vůdce. Washington mnohem více podporuje teroristy v regionu,“ řekl Erdogan novinářům.

Setkání Bidena a Erdogana

V červnu došlo k setkání tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana a amerického prezidenta Joea Bidena. Po jednání uvedl turecký lídr, že Ankara a Washington vstupují do nové éry bilaterálních vztahů.

„Turecko a Spojené státy vstupují do nové éry bilaterálních vztahů na pozitivním a konstruktivním základě. Turecko je odhodláno využívat nádherné klima, které bylo vytvořeno s Bidenem k posílení dialogu se Spojenými státy na všech úrovních s co největším užitkem pro naše země,“ řekl Erdogan během svého televizního projevu.

Turecko je podle jeho slov připraveno rozvíjet spojenecké vztahy s USA a věří, že časem budou neshody překonány. Dodal, že jediným požadavkem Turecka je respektovat jeho svrchovaná práva ve všech politických i ekonomických oblastech a podporovat ho v boji s teroristickými organizacemi.

ZDROJ

 

 

Sdílet: