2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čínská lidová banka potvrdila nelegálnost kryptoměnových transakcí

Virtuální měna není zákonným platidlem a obchodní aktivity s virtuální měnou jsou nezákonné, uvedla Čínská lidová banka v pátek ve zveřejněném oznámení.

Čínská lidová banka upozornila, že virtuální měna nemá stejný právní status jako legální měna. „Virtuální měna není zákonným platidlem a nelze ji používat jako platební prostředek na trhu. Obchodní aktivity zahrnující virtuální měny jsou nezákonné,“ uvádí se v oznámení.

Podle centrální banky se za nezákonnou finanční činnost považuje také poskytování jakýchkoli služeb směny virtuálních měn čínským občanům na internetu.

Čínská lidová banka upozornila, že v poslední době se zintenzivnily aktivity v oblasti obchodování s virtuálními měnami, které „narušují hospodářský a finanční řád, vytvářejí nezákonné a trestné činnosti, jako jsou hazardní hry, nezákonné získávání finančních prostředků, podvody, pyramidové hry a praní špinavých peněz“. Příslušné orgány proto posílí dohled nad transakcemi s kryptoměnami.

Co čeká bitcoin?

Dříve ruská agentura Prime zveřejnila článek o tom, co bude s bitcoinem. Od začátku roku to nemá hlavní kryptoměna světě, bitcoin, lehké. V průběhu dubna se její cena zvýšila až na 64 tisíc dolarů za jednotku. Následně byl rychlý vzlet vystřídán prudkým pádem. Bitcoin se poté prodával za cenu 30-40 tisíc dolarů za jednotku. Nikdo z expertů přitom nemůže předpovědět, co přesně bude dál. Podle agentury nejsou žádné pochybnosti o tom, že svět kryptoměn bude dále růst spolu s jejich kapitalizací.

Prognózy ceny bitcoinu dosahující 100 či dokonce 500 tisíc dolarů za jednotku přitom vyvolávají další horečku. A to začíná zneklidňovat vlády, neboť v jistém momentu by se tradiční měny mohly ocitnout úplně mimo hru. Z druhé strany ovšem majitelé bitcoinu se jednoho dne mohou ocitnout v situaci, kdy nebudou mít vůbec nic, protože nadšení z digitálních měn může prostě skončit.

V roce 2020 byl proveden průzkum, podle něhož okolo 20 % ze 66 centrálních bank přemýšlejí o vytvoření státních digitálních měn v průběhu nejbližších několika let. Bitcoin dnes díky své omezené nabídce získává podobu digitálního zlata a mnozí lidé v něm hledají „bezpečný přístav“, kde je možné uniknout inflaci.

ZDROJ

 

Sdílet: