11. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Joe Biden: jaderný čarodějův učeň

Prezident Biden oznámil vznik AUKUS, strategicko-vojenského partnerství mezi Spojenými státy, Velkou Británií a Austrálií, jehož “imperativem je zajištění dlouhodobého míru a stability v Indopacifiku”, tedy v regionu, který se v geopolitice Washingtonu rozkládá od západního pobřeží Spojených států až po pobřeží Indie. Cílem této “strategické mise” je “čelit hrozbám 21. století stejně jako ve 20. století: společně”. Je to jasný odkaz na Čínu a Rusko.

Na “obranu proti rychle se vyvíjejícím hrozbám” zahájil AUKUS “klíčový projekt”: Spojené státy a Velká Británie pomohou Austrálii získat “konvenčně vyzbrojené ponorky s jaderným pohonem”.

První reakcí na oznámení projektu AUKUS byla reakce Francie: přišla tak o kontrakt v hodnotě 90 miliard dolarů, stanovený s Austrálií, na dodávku 12 útočných ponorek Barracuda s konvenčním pohonem. Paříž si stěžovala, že jí byl vrazen nůž do zad, a odvolala své velvyslance z USA a Austrálie. Pozornost politických médií se soustředila na spor mezi Paříží a Washingtonem a ve stínu zůstaly důsledky projektu AUKUS.

Především není věrohodné, že Spojené státy a Velká Británie poskytly Austrálii nejmodernější technologie na stavbu nejméně 8 jaderných ponorek nejnovější generace s jednotkovými náklady kolem 10 miliard dolarů, aby je vybavily pouze konvenčními (nejadernými) zbraněmi. Je to stejné, jako kdyby Austrálii poskytly letadlové lodě neschopné nést letadla. Ve skutečnosti budou ponorky vybaveny odpalovacími trubicemi vhodnými pro nejaderné i jaderné střely. Premiér Morrison již oznámil, že Austrálie urychleně získá prostřednictvím USA “úderné kapacity dlouhého doletu” s raketami Tomahawk a hypersonickými střelami, které mohou být vyzbrojeny konvenčními i jadernými hlavicemi.

Australské ponorky budou jistě schopny odpalovat i americké balistické střely Trident D5, kterými jsou vyzbrojeny americké a britské ponorky. Trident D5 má dolet 12 000 km a může nést až 14 nezávislých termonukleárních hlavic: W76 o síle 100 kt nebo W88 o síle 475 kt. Útočná jaderná ponorka Columbia, jejíž stavba byla zahájena v roce 2019, má 16 odpalovacích trubic pro rakety Trident D5, takže má kapacitu k odpálení více než 200 jaderných hlavic schopných zničit tolik cílů (základny, přístavy, města a další).

Na tomto pozadí je zřejmé, že Washington odřízl Paříž od dodávek ponorek do Austrálie nikoliv pouze z ekonomických důvodů (zvýhodnění vlastního válečného průmyslu), ale ze strategických důvodů: přejít do nové fáze vojenské eskalace proti Číně a Rusku v Indopacifiku a udržet si absolutní velení nad operací. Poté, co Washington zrušil dodávky francouzských ponorek s konvenčním pohonem, které jsou pro tuto strategii zastaralé, zahájil to, co Ican-Australia odsoudila jako “zvýšenou nuklearizaci vojenského potenciálu Austrálie”.

Australské jaderné ponorky budou po uvedení do provozu skutečně zařazeny pod velení USA, které budou rozhodovat o jejich nasazení. Tyto ponorky – nikdo nebude moci kontrolovat jejich skutečnou výzbroj – blížící se v hloubce a v tichosti k pobřeží Číny a také Ruska, by mohly během několika minut zasáhnout hlavní cíle v těchto zemích s ničivou kapacitou rovnající se více než 20 tisícům hirošimských bomb.

Je snadno předvídatelné, jaký bude první důsledek. Čína, která podle Sipriho disponuje 350 jadernými hlavicemi oproti 5 550 americkým, urychlí kvantitativní i kvalitativní rozvoj svých jaderných sil. Ekonomický a technologický potenciál, kterým disponuje, jí umožňuje vybavit zemi jadernými silami srovnatelnými s USA a Ruskem. Zásluhu na tom má čarodějnický učeň Biden, který při zahájení “klíčového projektu” jaderných ponorek pro Austrálii vyzdvihuje “dlouhodobé vedoucí postavení Spojených států v oblasti globálního nešíření jaderných zbraní”.

Manlio Dinucci

Joe Biden: Nuclear Sorcerer’s Apprentice vyšel 21.9.2021 na Global Research. Překlad  Zvědavec.

Zvedavec.org

 

 

Sdílet: