5. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Polsko dá EU ještě šanci

Jakkoli destruktivní chování Bruselu dovedlo EU na hranu Polexitu, Polsko hodlá dát pošramocené EU ještě šanci. Ačkoli Polexit se v poslední době rýsoval v konturách daleko konkrétnějších, než se bruselští potentáti nadáli, Polsko chce kopat za Evropu, a to možná více než Brusel. Nicméně vyprošuje si, že Brusel musí okamžitě přestat se svými neoprávněnými ingerencemi do vnitřních věcí Polska. Jedině tak je možné krizi Polexitu zažehnat.

“Chceme do EU nejen přináležet, ale chceme ji i spoluutvářet – Unii mající úzké vztahy s USA, Uni otevřenou novým zemí, a (zejména) Unii, která ctí svrchovanost svých zemí”, znovuotevřel Evropské unii dveře Polska prezident Andrzej Duda.

“Krize EU ovšem, o kterou se postarali rovněž někteří komisaři (komisařky) je více než viditelný. Komise porušuje smlouvy, osobuje si mimosmluvní pravidla a  někdy i otevřeně říká, že koná na principech politiky a nikoli práva”, vylíčil EU ve vší nahotě polský prezident.

“Polexit nebude; jednoznačně spatřujeme budoucnost Polska uvnitř EU. Otázky justice však musí zůstat výlučnou pravomocí členských zemí, nesmí být předmětem vměšování, jako se to stalo nyní!”, vybojoval členským zemím zpět svobodu svrchovanosti  předseda polské strany Právo a spravedlnost, Jaroslaw Kaczynski.

“Princip rovnosti členských zemí je v EU robustně pošlapáván a silnější země si instrumentalizují EU”, poukázal Kaczynki na nepřijatelně příkrý deficit dodržování řádu práva v EU.

ZDROJ

 

Sdílet: