6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Prostě zradil a zklamal.“ Okamura se tvrdě vyjádřil vůči možné koalici s ANO. Co vadí šéfovi SPD?

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dal jasně najevo, že si nedovede představit spolupráci s Andrejem Babišem jakožto českým premiérem. I když Okamura připouští jednání s jakoukoliv politickou silou, sestavení povolební koalice s ANO s podmínkou, že Babiš setrvá na postu předsedy vlády, je pro něj v současné době zcela nepřijatelné.

Výsledky posledního předvolebního průzkumu agentury STEM ukázaly, že by hnutí ANO teoreticky mohlo sestavit většinovou vládu s hnutím SPD. Tuto možnost nevyloučil ani předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček, který před pár dny prohlásil, že jeho hnutí je připraveno k jednáním s jakýmkoliv politickým subjektem po volbách s tím, aby sestavilo vládní koalici. Jako o možném partnerovi se Vondráček zmínil i o hnutí SPD Tomia Okamury.

„Sednu si ke stolu s každým subjektem a nevylučuji absolutně žádnou koalici. SPD prokázala za poslední čtyři roky, ačkoliv všichni říkají, jak jsou extremističtí, tak nikdo neřekne čím, a musím za sebe říct, že se chovají korektně. Mně osobně nic špatného neudělali,“ poznamenal místopředseda ANO.

Okamura si s Babišem spolupráci nepřeje

Poněkud odlišný postoj vůči možnosti povolební spolupráci mezi ANO a SPD má místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Podle českého poslance je hlavní prioritou jeho hnutí prosazování vlastního programu, a proto Okamura nevylučuje možnost spojení svých sil s těmi stranami, které jeho klíčovým požadavkům vyhoví. Má však výhrady vůči šéfovi ANO a současnému premiérovi Andreji Babišovi, na kterém Okamurovi vadí to, že je trestně stíhaný.

„Budeme jednat se všemi stranami, které budou ochotny jednat o prosazování našeho programu. Co se týká jednání s ANO, neumíme si představit, že by byl premiérem opět Andrej Babiš, protože je trestně stíhaný,“ prohlásil Okamura.

Dalším kamenem úrazu pro Okamuru je přístup Babiše v oblasti přijetí migrantů. Ráznou kritiku si premiér vysloužil například kvůli tomu, že se rozhodl přijmout afghánské spolupracovníky.

„Prostě zradil a zklamal. Na jednu stranu říká, že nechce přijímat migranty, a na druhou je tady přijímá horem dolem. Prostě prvních 170 islámských migrantů je zde,“ pohoršuje se opoziční politik.

Za zmínku například stojí skutečnost, že ještě včera předseda Poslaneckého klubu SPD a místopředseda hnutí Radim Fiala prohlásil, že povolební spolupráce s ANO je dost možná. Podle jeho slov se v posledních letech hnutí SPD často shodovalo s ANO v řadě témat. Fiala přitom odmítl, že by se SPD vzdalo svých klíčových požadavků při povolebních jednáních.

„S hnutím ANO jsme měli asi největší shodu v minulém volebním období, častokrát jsme se shodli. Přistupovali bychom k tomu ale podle svého programu. V něm máme věci, které jsou pro nás nepřekročitelné, protože kdyby se tyto věci nedostaly do našeho společného koaličního programu, tak by to byl problém pro naše voliče,“ podotýká Fiala.

ZDROJ

 

Sdílet: