18. 9. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Čeká ho mučení a smrt“: co je známo o zadržení Rusa na letišti v Praze na žádost Ukrajiny

Předseda RF IC Alexander Bastrykin pověřil, aby prověřil okolnosti zadržení ruského občana Alexandra Franchettiho na pražském letišti. Údajně byl zadržen na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Moskva požaduje poskytnutí podrobných informací o motivech akcí českých úřadů. Podle přátel Franchetti nikdy nedržel zbraň v rukou a není vinen z kladených obviněním.

Předseda RF IC Alexander Bastrykin pověřil právníky prostudováním důvodů a zákonných důvodů zadržení ruského občana Alexandra Franchettiho na pražském letišti. Informovala o tom tisková služba resortu.

“Podle zpráv z médií je možné, že jeho zadržení souvisí s jeho aktivní účastí v roce 2014 na událostech sjednocení Krymského poloostrova s ​​Ruskem. Rozkaz k zatčení ruského občana vydala Ukrajina, kde může být stíhán, “uvádí tisková služba RF IC.

Mezitím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že česká strana zatím Rusko o zadržení jeho občana neinformovala.

“Žádosti byly zaslány prostřednictvím velvyslanectví a Velké Británie. Chceme porozumět tomu, co je základem obviněn proti našemu občanovi … Doufáme, že se české úřady budou řídit zásadami zákonnosti a nepodlehnou politickým provokacím, “ řekl Lavrov.

Jak je uvedeno v komentářích oficiální zástupkyně resortu Marie Zacharové, zveřejněné na webových stránkách ruského ministerstva zahraničí, ruská strana během rozhovoru s českým velvyslancem v Moskvě Vitězslavem Pivoňkou požadovala poskytnutí podrobných informací o motivy jednání českých úřadů a předložení důkazů trestných činů usvědčující ruského občana.

“Velvyslanec byl varován, že pokračování ničivé linie Prahy vůči Rusku a jeho občanům povede k další degradaci z iniciativy české strany bilaterálních vztahů a nezůstane bez reakce z naší strany,” řekla Zacharová.

Nedržel zbraň

Aktivista a účastník „Krymského jara“ Alexander Franchetti byl zadržen 12. září na pražském letišti na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou. Ten muž spolu se svou dcerou Dia Franchetti mířil do Moskvy, ale zaměstnanci letiště na něj měli otázky.

Jak dívka řekla v rozhovoru pro „Zvezdu“, jejího otce odvezli do kanceláře a později byla informována o jeho zatčení kvůli „obviněním z terorismu na Ukrajině“.

Jak naznačil v rozhovoru pro RT vojenský a politický expert Yan Gagin, Franchetti může být ve velmi blízké budoucnosti vydán na Ukrajinu.

“Myslím, že Česká republika to dělá pod tlakem USA. Podle mého názoru jsou úřady naší země povinny přimlouvit se, – domnívá se Gagin. – Je obviněn z účasti na státním převratu na území Krymu. Vím, co dělal v roce 2014 během Krymského jara. V rukou nedržel zbraň. Tuto osobu nelze nazvat válečným zločincem, protože prostě neexistuje žádný inkriminovaný corpus delicti. “

Gagin také poznamenal, že Franchetti není podle mediálních zpráv českým občanem. Podle něj má Rus pouze povolení k pobytu, které obdržel v roce 2000 a pravidelně obnovoval.

“Mohli ho zadržet a klidně ho předat dál, jako Bouta. Ale udělali to veřejně z nějakého důvodu. Schválně. Říká, že jde o politickou provokaci, která má vyvolat reakci. Pokud bude přesto předán na Ukrajinu, bude čelit mučení a smrti, “ uvedl expert.

Na druhé straně vedoucí regionální vojensko-vlastenecké veřejné organizace „Sevastopolská obrana“ Nikolaj Ščennikov  (jejím zakladatelem je Franchetti)  řekl, že tato situace naznačuje, že všichni členové organizace mohou být na Franchettiho místě.

“Kluci prorazili, na Ukrajině je o něm článek.” Myslím, že taková je situace u mnoha našich kluků, kteří byli v defenzivě.

Srb Deyan Berich, který přišel do DPR jako dobrovolník, v rozhovoru pro novináře řekl, že Franchetti po událostech roku 2014 cestovala do České republiky dvakrát ročně.

“Žil v Rusku, tentokrát jel za svou dcerou do České republiky. Obvykle  jezdil dvakrát ročně do České republiky. Nikdy nebyly žádné problémy, “ říká  Berich.

Zdravotní problémy

Podle vedoucího pracovní skupiny pro mezinárodně právní otázky při stálém zastoupení Krymské republiky pod prezidentem Ruské federace Alexandrem Molokhovem byl zatykač na Franchetti připraven již v roce 2019.

“Ukrajina ho původně zapsala do interního seznamu hledaných. Mezinárodní vyhledávání je zdlouhavý byrokratický postup. A to se stalo o něco později. Byl v tomto druhu zimního spánku. Za prvé, kvůli omezením covidů se Alexander na území České republiky objevoval jen zřídka, zadruhé, tomuto případu nebylo vyhověno. Podle mých informací to přímo souvisí s krymskou platformou. Proč je precedens nebezpečný: Alexander je jen první vlaštovka, “ řekl Molokhov.

Jak řekl médiím, Franchetti je obviněna z řady , včetně účasti na převratu, účasti v ilegálních ozbrojených skupinách a dalších.

“Samozřejmě, že nedržel zbraň v rukou. To, co obrana Sevastopolu dělala v březnu – dubnu 2014, byla funkce Lidových milicí, ochrana veřejného práva a pořádku, monitorovali možné provokace, aby se nikdo nedotkl elektrického vedení, řekl Molokhov  novinářům. – Nelze to všeho nechat, protože je to do očí bijící nespravedlnost a drzost. To se musí utrhnout v zárodku. Potřebujeme právní pomoc, potřebujeme rezonanci a aktivní kroky ze strany ruských úřadů. “

Franchettiho přítelkyně Svetlana  řekla, že Alexander stále měl podezření, že by mohl být zadržen.

“O všem jsem se dozvěděla přímo od Alexandra. Když se odbavil na letišti, byli jsme v kontaktu. Předpokládal (o možném zadržení ), i když letěl do České republiky. Právě šel navštívit svou dceru, a navštívit příbuzné. V České republice už byl vícekrát, ale z nějakého důvodu to bylo nyní organizováno proti němu. Děláme vše, co můžeme, “ uzavřela Světlana v rozhovoru.

Franchetti má podle ní vážné zdravotní problémy.

“Má autoimunitní onemocnění – revmatoidní artritidu. To je, když všechny klouby bobtnají. V žádném případě by neměl být nervózní. Potřebuje dobrou nemocnici, ne situaci, ve které se nachází, “ řekla žena.

 

Sdílet: