5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Bartoš má nyní ochranku. Mluvčí Pirátů uvedla, proč si ji musel pořídit

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš si obstaral ochranku, která by ho měla doprovázet během volební kampaně. Tuto informaci potvrdila mluvčí Pirátů Karolína Sadílková, která uvedla, že se jedná jen o preventivní opatření na dobu kampaně. Vzhledem k tomu, že Bartoš nemá nárok na ochranku od státu, musí to hradit samotná koalice Pirátů/STAN.

Tento týden v Ústí nad Labem odstartovala horká část volební kampaně opoziční koalice Pirátů a Starostů. Jak zdůraznila česká média, na dané akci bylo vidět nejen členy obou politických stran a jejich příznivce, ale i dva muže, kteří doprovázeli šéfa Pirátů Ivana Bartoše. Jak se později zjistilo, dané osoby měly za úkol chránit pirátského lídra. Mluvčí České pirátské strany Karolína Sadílková následně potvrdila, že si Bartoš najal ochranku.

„Jedná se o preventivní opatření po dobu trvání kontaktní kampaně,“ sdělila Sadílková.

Jak dále píšou média, veškeré náklady na ochranku mají hradit Piráti, jelikož nárok na policejní ochranku od státu mají jenom vysocí ústavní činitelé či hlavy ministerstev.

Mluvčí STAN Tomáš Pergler upřesnil, že ochranka jezdí s Ivanem Bartošem a Vítem Rakušanem jenom na velké akce, kde existuje vyšší riziko propuknutí nějakých incidentů.

Problémy pražských Pirátů

Dnes jsme již informovali o tom, že vedení pražského magistrátu v čele s primátorem města Zdeňkem Hřibem (Piráti) si vzal na paškál Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, a to kvůli podezření neoprávněného dělení zakázek. Celkem se jedná o 60 milionů korun.

Portál Blesk s odkazem na vlastní zdroje informuje, že magistrát rozdával některé zakázky takzvaně „z ruky“, bez soutěže, opakovaně úzkému kruhu firem, a tak konečný součet peněžních objemů místy i násobně převyšuje maximální povolenou částku 2 miliony korun. V průběhu devíti měsíců radnice vedená Piráty takto rozdělila 60 milionů korun.

Jedná se o společnosti System boost, a. s., která v průběhu devíti měsíců dostala 4 zakázky „z ruky“ o celkové hodnotě přes 4,5 milionu korun. Další společností je IT Consult Solution, s. r. o, ta dostala 3 zakázky „z ruky“ o hodnotě přesahující 2,8 milionu korun. Dalšími firmami, na něž portál poukazuje, jsou Delta Advisory, a. s. či Yogen, s. r. o. Obě společnosti měly získat několik zakázek v hodnotě celkově přesahující 2,5 milionu korun každá.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže situaci vyšetřuje pro podezření z dělení veřejných zakázek. Všechny zakázky mají shodný popis činnosti: „peníze magistrát vynaložil na projektové řízení pro digitalizaci agend a administrativní podporu projektového managementu“, píše Blesk.

ZDROJ

 

Sdílet: