10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vědomá provokace? – Slavnostní inaugurace nového afghánského kabinetu je plánováno na 11. září

Inaugurace nového afghánského kabinetu byla  naplánována na 11. září. Před chaotickým stažením Západu z Afghánistánu v červnu americká vláda oznámila, že USA hodlají stáhnout své jednotky z Afghánistánu do symbolického 20. výročí útoků 11. září 2001 (11. září 2001).

Tálibán oznámil část své prozatímní vlády v Afghánistánu. Slavnostní představení nového afghánského přechodného kabinetu je naplánováno na 11. září. Zdroj tohoto hnutí Taliban oznámil médiím toto symbolické datum: „Inaugurace nové přechodné vlády je plánována na 11. září“.

Ještě před červnovým chaotickým stažením Západu z Afghánistánu americká vláda oznámila, že USA stáhnou své jednotky z Afghánistánu do symbolického 20. výročí útoků 11. září 2001 (11. září 2001). Taliban prý  pozval Rusko, Čínu, Katar, Írán, Pákistán a Turecko na inauguraci jejich přechodné vlády.

Asi týden poté, co poslední američtí vojáci opustili Kábul představil Taliban část členů přechodné vlády. Ve Washingtonu, DC, se lidé po oznámení těchto  jmen cítí znepokojeni. Především výběr muže na post ministra vnitra tam způsobil rozruch. Taliban se rozhodl předat post Sirajuddinu Haqqanimu, jehož stejnojmenná síť je USA klasifikována jako teroristická skupina.

Nyní takzvaný islámský emirát Afghánistán zřejmě nahrazuje předchozí Afghánskou islámskou republiku. S výjimkou tří míst patří všichni určení členové vlády k paštunskému etniku, další dva plánovaní úředníci jsou Tádžici, jeden je Uzbek. Mluvčí Talibanu Sabiullah Mujahid však zdůraznil, že se jedná o přechodný kabinet.

 

Sdílet: