11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čína a Rusko slíbily společnou ochranu vítězných výsledků 2. světové války

Ministři zahraničí Číny a Ruska dne 3. září zaslali samostatné zprávy k páteční události v muzeu pevnosti Dongning (Tung-ning) v provincii Heilongjiangu (Chej-lung-ťiang) na severovýchodě Číny. Akce připomněla 76. výročí vítězství čínské lidové války proti japonské agresi a světové protifašistické války.

Čína a Rusko jako hlavní bitevní pole v Asii a Evropě zaplatily obrovské národní oběti a nesmazatelně přispěly k velkému vítězství v protifašistické válce před 76 lety, vzpomínal člen stání rady Číny a čínský ministr zahraničí Wang Yi (Wang I) v písemné zprávě. Wang dodal, že s velkými změnami a globální pandemií jsou osudy lidí v různých zemích úzce propojeny, což vyžaduje po lidech na celém světě, aby společně zachovali mír. Zdůraznil, že Čína je připravena spolupracovat s mezinárodním společenstvím, včetně Ruska, na obraně správného historického pohledu na druhou světovou válku a současný mezinárodní řád i na uvedení skutečného multilateralismu do praxe.

Wang řekl, že Čína bude vždy pamatovat na velké zásluhy, které si všechny národy vybudovaly pro zachování národní nezávislosti a svobody, národní suverenity a důstojnosti, a bude rozhodně bránit plody vítězství ve druhé světové válce a mezinárodní spravedlnosti a rovnosti. Zdůraznil nezbytnost zabezpečení mezinárodního systému s OSN a jako jádrem a mezinárodního řádu založeného na mezinárodním právu.

Wang Yi také vyzval k reformě nespravedlivých a nevhodných opatření v systému globální správy, podpoře zlepšení a rozvoje multilaterálních mechanismů a neochvějnému budování společenství lidského osudu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Rusko a Čína odsoudily zkreslování historických faktů a výsledků druhé světové války. Dodal, že přátelství a vzájemná podpora obou zemí podpoří rychlý rozvoj bilaterálních vazeb a zajistí světový mír a bezpečnost.

Sdílet: