11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Další provokace proti Rusku! V Lotyšsku začíná vojenská cvičení Namejs 2021 za účasti zemí NATO

Dnes 30. srpna začínají v Lotyšsku cvičení národních ozbrojených sil Namejs 2021 za účasti zemí NATO, uvedlo ministerstvo obrany republiky. Do manévrů bude zapojeno více než 9 tisíc vojáků. Jedním z oficiálních úkolů výcviku je provádění taktických operací v hybridních a konvenčních konfliktech. Manévry Namejs 2021 se časově shodují se cvičením Ruska a Běloruska „Západ-2021“. Dříve v Rize kvůli těmto manévrům oznámili možnou hrozbu „incidentu“ mezi NATO a Ruskou federací. Odborníci nazývají Namejs 2021 jakousi kontroverzí v období před cvičením Západem 2021. Analytici tvrdí, že skutečným cílem vojenských opatření na území Lotyšska je „cvičit agresivní akce v ruském směru“.

Manévry za účasti více než 9 tisíc vojáků a budou se konat po celé zemi do 3. října. Jedním z oficiálních úkolů výcviku je provádění taktických operací v hybridních a konvenčních konfliktech. Aby bylo možné vypracovat oba scénáře. Namejs 2021 rozdělen do dvou fází, z nichž každá trvá něco málo přes dva týdny.

Podle lotyšského ministerstva obrany budou zároveň spojenci republiky – USA, Velká Británie, Kanada, Německo, Polsko, Estonsko, Litva, Španělsko, Itálie, Dánsko, Česká republika a další státy – zapojeni do tohoto cvičení.

Ministerstvo obrany republiky informovalo, že v rámci cvičení se vojenská technika a personál mohou pohybovat kdekoli v Lotyšsku pomocí místní infrastruktury. Je upřesněno, že vojenské vybavení lotyšských a spojeneckých ozbrojených sil se bude pohybovat po lotyšských silnicích a vzdušném prostoru. Místní obyvatelé jsou žádáni, aby s porozuměním zacházeli s možnými obtížemi při pohybu vozidel a také aby se neobávali, pokud uvidí armádu mimo dostřel.

„Na pozadí hybridní války“

Je třeba poznamenat, že držení Namejs 2021 se časově shoduje s cvičením Ruska a Běloruska „Západ-2021“, které se bude konat od 10. do 16. září.

Riga se přitom netají tím, že své manévry provádí s přihlédnutím k budoucím tréninkům Moskvy a Minsku. Ministerstvo obrany republiky minulý týden informovalo, že s přihlédnutím k „Západu-2021“ uspořádalo cvičení národních ozbrojených sil a služby státní hranice s cílem posílit jejich přítomnost na lotyšsko-ruském a lotyšsko-běloruské hranice.

Na tiskové konferenci 27. srpna si plukovník Maris Simsons, vedoucí oddělení operačního plánování společného štábu národních ozbrojených sil Lotyšska, stěžoval, že Riga nebyla pozvána na Zapad-2021 jako pozorovatel.

Dříve, na začátku srpna, šéf lotyšského ministerstva zahraničí Edgars Rinkevics v rozhovoru pro Financial Times oznámil pravděpodobnost „incidentu“ mezi NATO a Ruskem v důsledku manévrů Západ 2021. Podle něj může běloruská „hraniční krize“ a vojenská cvičení vést k „nedorozumění“.

Později téhož měsíce ruské ministerstvo obrany zdůraznilo, že cvičení Západ-2021 má „čistě obranný charakter“: bude zaměřen na výcvik vojsk proti vedení nepřátelských akcí v moderních podmínkách a zvýšení interoperability vojenského velení a řízení orgány ozbrojených sil Ruska, Běloruska a spojenců a spřátelených států. Bylo také oznámeno, že „hlavní praktické akce vojsk“ budou probíhat ve značné vzdálenosti od kontaktní linie Rusko-NATO.

“Na základě výsledků cvičení budou vypracovány možnosti společných akcí k odvrácení agrese a zachování územní celistvosti státu Unie. Kromě toho bude zpracována řada konkrétních úkolů, které mají v krátké době vytvořit seskupení vojsk na základě vojenských formací připravených v době míru. Budou testovány různé metody obranných operací a výsadkových útočných přistání,“ uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení.

Jak je uvedeno, cvičení „Západ-2021“ se budou konat ve dvou fázích na cvičištích v Rusku a Bělorusku.

„Vytvářejte provokace“

Podle odborníků akce Lotyšska a řady zemí NATO v rámci přípravy na Namejs 2021 naznačují, že tyto manévry jsou jakýmsi protisměrným překrucováním v předvečer nadcházejících manévrů Ruska a Běloruska „Západ-2021“.

„Je to reakce na plánovaná obranná cvičení v Moskvě a Minsku, která Riga záměrně a nepřiměřeně interpretuje jako druh hrozby,“ řekl Nikolai Mezhevich, hlavní vědecký pracovník Ústavu Evropy Ruské akademie věd, v rozhovoru pro média.

Vladimir Olenchenko, vedoucí vědecký pracovník Centra pro evropská studia, IMEMO RAS, zastává podobnou pozici. Podle něj si Lotyšsko a další země NATO, které si přejí spojit Namejs 2021 s „Západem -2021“, stanovily velmi specifický cíl – „cvičit agresivní akce v ruském směru“.

“Rusko a Bělorusko provádějí na svém území manévry. Tato cvičení jsou navíc zaměřena na ochranu hranic a posílení jejich vlastní bezpečnosti. Namejs 2021 potřebuje Lotyšsko a další členové NATO, aby udrželo napětí na ruských hranicích, určitý tón konfliktu a také zhoršilo situaci a vytvořilo hysterickou situaci, “řekl Olenchenko v rozhovoru s médii.

Podle něj není náhoda, že se manévry odehrají na celém území Lotyšska.

“Všechna tabu byla odstraněna. Lotyšsko funguje jako vojenské cvičiště NATO , kde neexistují žádné zakázané zóny a zároveň zde není místo pro vlastní populaci, trpící nepříjemnostmi spojenými s manévry, “vysvětlil odborník.

Na druhé straně Nikita Danyuk, zástupce ředitele Institutu RUDN pro strategická studia a prognózy, člen veřejné komory Ruska, se domnívá, že NATO má velký zájem o to, aby cvičení Namejs 2021 probíhalo souběžně s manévry Západ 2021. 

Lotyšsko ani země NATO si však raději nevzpomínají, kdo začal vyvolávat napětí v pobaltském regionu, říká Nikolaj Mezhevich. Připomněl, že poté, co si Lotyšsko, Litva a Estonsko stanovily strategický úkol vstupu do NATO, začaly aktivněji formovat obraz Ruska jako nepřátelského státu, aby ospravedlnily potřebu vstoupit do aliance.

“Pobaltské státy se musely dostat do bloku za každou cenu. Chtěli získat pomoc a podporu od NATO, včetně finančních. Skutečnost, že Rusko chce posílit své ozbrojené síly, způsobila v Pobaltí zuřivý nával protiruského sentimentu. Republiky musely nějak formalizovat vojenskou hrozbu a jakýkoli tank na hranici byl interpretován jako zvýšení přítomnosti ruského vojenského potenciálu. Stejný algoritmus funguje i nyní. Lotyšsko chce stále upoutat pozornost vedení bloku, aby získalo alespoň nějaké dividendy, “vysvětlil Mezhevich.

Moskva podle něj opakovaně prohlásila, že neexistují žádné nepřátelské plány vůči pobaltským republikám, ale Lotyšsko, Litva a Estonsko nadále téměř jakoukoli akci Ruska interpretují jako hrozbu.

“Ale z nějakého důvodu tyto republiky neberou v úvahu, že jejich území jsou v depresi, přežívají na úkor dotací EU, a proto je nikdo nepotřebuje. Místo toho pobaltské státy nadále ukazují, že v jakémkoli konfliktu budou proti Rusku a nezáleží na tom, s kým a na jaké straně. Agresivní rétorikou přitom vše nekončí – na území pobaltských republik je pod rouškou rotačních armádních praporů neustále mnoho vojenského personálu NATO, což vytváří potenciální hrozbu pro Rusko. Ruská federace však udržuje situaci pod kontrolou a je připravena odrazit veškeré možné provokace, “uzavřel analytik.

 

Sdílet: