2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Alžírsko přerušuje diplomatické vztahy s Marokem

Soldiers in the Moroccan Army simulate conducting a patrol during a drill in preparation for the beginning of FLINTLOCK 20. Flintlock is U.S. Africa Command’s premier special operations forces exercise in Africa and has taken place annually since 2005. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Sean Castellano

Alžírsko přerušilo diplomatické vztahy s Marokem. O novince informoval v úterý alžírský ministr zahraničí Ramtane Lamamra. Podle ministra nepřátelství Maroka vůči Alžírsku „bylo cílené od války v roce 1963“.

„Alžírsko se rozhodlo od úterý přerušit diplomatické vztahy s Marokem. V průběhu historie, od získání nezávislosti, Maroko denně páchalo podlosti proti naší zemi,“ řekl Lamamra na tiskové konferenci.

Ministr uvedl, že nepřátelství Maroka vůči Alžírsku „bylo cílené od války v roce 1963“. Obvinil také království z napojení na dvě teroristické skupiny, islamistický Rachad a amazonské separatistické hnutí MAK. Alžírsko je považuje za viníky lesních požárů.

Lamamra obvinil marocké zpravodajské služby ze špionáže alžírských představitelů. Ministr uvedl, že Alžírsko projevilo zdrženlivost po „provokaci“ marockého místopředsedy OSN, který vyzval k nezávislosti regionu Kabylie. „Mlčení marockých úřadů k tomuto zneužití moci je potvrzením jeho slov,“ řekl Lamamra.

Alžírská Nejvyšší bezpečnostní rada se 18. srpna rozhodla přezkoumat vztahy s Marokem a spojila tento sousední stát se žháři v horských oblastech země.

Alžírské ministerstvo zahraničí odvolalo v polovině července svého velvyslance v Maroku ke konzultacím v souvislosti s kontroverzními výroky Maroka o regionu Kabylie. Marocké velvyslanectví v New Yorku předtím rozeslalo členským státům Hnutí nezúčastněných zemí oficiální dokument, v němž podporuje „právo kabylského lidu na sebeurčení“. Podle Maroka je tento region vystaven „nejdelší cizí okupaci“. Alžírské ministerstvo zahraničí takové jednání odsoudilo a vyzvalo Maroko, aby poskytlo vysvětlení k „tomuto nebezpečnému incidentu“.

Oblast Kabylie se nachází na severu Alžírska a žije v ní 3,5 milionu kabylských Berberů, kteří si dokázali zachovat svůj starobylý jazyk a kulturu. V Alžírsku je tento region středem války vedené Berbery s ústřední vládou o právo na sebeurčení a kulturní autonomii.

Alžírsko zase podporuje Frontu Polisario, která prosazuje nezávislost Západní Sahary na Maroku.

ZDROJ

 

 

Sdílet: