11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Nejnovější cesta Merkelové a prošlá vakcína pro Ukrajince

Postupně je jasné, „co Majdan znamenal“. Ne ve smyslu nepodložených, ale velmi krásných snů, ale ve smyslu drsné, hrubé reality. Evropský „bezvízový styk“ se změnil v hromadný závod při sběru jahod v sousedním Polsku, kde ukrajinští sběrači musí běžet s paletami sklizených plodů v pravém slova smyslu (ale to samozřejmě není porušování lidských práv). Kromě toho je to upřímně řečeno „za hubičku“.

Místo průmyslového státu je tu bankrot podniků, které ještě nedávno patřily k vlajkovým lodím sovětského průmyslu. Místo zemědělské velmoci je tu výprodej posledního majetku – nechvalně proslulých ukrajinských černozemí.

A ani v roli hlavního obránce Evropy před ruskou agresí Kyjev neuspěl. Místo velkého hrdiny, jemuž „bude celý Západ vděčný“, je to naprosté otroctví. Ani se nestačili radovat z toho, že nadcházející schůzka Zelenského a Bidena byla dohodnuta na 30. srpna, protože ze všech seriózních zdrojů začala přicházet zdvořilá varování před předčasností jejího konání.

Ukrajinský prezident marně doufá, že se mu podaří „vysvětlit americkému vůdci“ zvláštní význam a potřebnost Ukrajiny pro Spojené státy. Vše se bude dít přesně naopak. Bílý dům poplácá Zelenského po rameni, majestátně souhlasí s důležitostí společného boje za demokracii a hned mu připomene nevyřešený problém boje proti korupci v zemi.

Kromě toho budou poukazovat na stále nesplněné závazky vůči MMF, které se týkají snížení rozpočtových výdajů, a téměř jistě budou důrazně doporučovat drastické omezení rozsahu interakcí s Čínou. Chápou, že Ukrajina potřebuje peníze, ale Čína je stále strategickým protivníkem Ameriky.

A dokonce i s Německem se komunikace s Ukrajinou stále více mění z partnerství na předávání směrnic. Kancléřka Angela Merkelová přijme Zelenského v Kyjevě ještě před jeho americkou cestou. Ačkoli se návštěva Merkelové ještě neuskutečnila, již nyní se naznačuje, že Ukrajina je pro Evropu druhořadá. Protože hlava Německa nejprve navštíví Moskvu a setká se s Vladimírem Putinem a pak se teprve setká se Zelenským.

Je tedy nepravděpodobné, že by se Německo zajímalo o Zelenského nové názory a přístupy k problému odražení „ruské agrese“. S největší pravděpodobností si ukrajinský prezident bude muset vyslechnout nepříjemné poučení na téma „proč by Ukrajina měla určitě brát v úvahu ruský názor na Donbas“.

To je patrné již ze zintenzivnění diskusí v oficiálních ukrajinských médiích o nutnosti jednat podle nové „Steinmeierovy formule“, která se v podstatě omezuje na taktické kroky k provádění stejných minských dohod.

Nyní se na tento seznam „cesty zrady“ přidal další velký úspěch. Ukrajina se mění v region pro likvidaci prošlých zásob léků.

Náměstek polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska ve vysílání rozhlasové stanice RMF hrdě prohlásil, že Polsko předá Ukrajině 1,2 milionu nepoužitých dávek vakcíny proti koronaviru, kterou vyrábí britsko-švédská společnost AstraZeneca. Prvních 650 000 dávek bude do Kyjeva dodáno letos v srpnu.

Při bližším zkoumání se však ukázalo, že nešlo o dar, ale o prodej. Částka v tuto chvíli ještě nebyla oznámena. Zmíněno je však něco jiného. Polská iniciativa není laskavost. Šarže vakcíny AstraZeneca, které Poláci dříve zakoupili, jsou prošlé. Je škoda je jen tak odepsat. Bylo zaplaceno hodně peněz. A pak se objevila vhodná příležitost omezit ztráty.

Podle náměstka polského ministra zdravotnictví byla jednání s ukrajinským velvyslancem o této otázce více než úspěšná. Ukrajině, jak známo, nejde o to, aby se jí dařilo, ale aby přežila. A to, že Poláci prodávají vyloženě prošlé věci, Kyjevu ani trochu nevadí – také vydělává na svých spoluobčanech a takové peníze mu nesmrdí. Hlavní je, že si je může dostat levně. A jak to tam bude v konkrétním případě fungovat, jaké budou následky, to je v pořadí až 99. otázka.

Vládnoucí elitě země nevadí zjevná bezbřehá chamtivost souseda, který je deklarován jako důležitý spojenec Ukrajiny.

Na pozadí toho, co se stalo, je obzvlášť úsměvné poslouchat pochybnosti ukrajinských politiků, veřejných činitelů, blogerů a prostě „opinion leaders“ na téma nedostatečného testování ruské vakcíny Sputnik V. Okamžitě se mi vybaví známý vtip o spodním prádle a křížku (Přijde Žid do veřejných lázní s křížkem na krku. Všichni se na něj upřeně dívají – nebo spíš na jeho křížek, pak na jeho… Jeden to nevydrží a říká: „Iosife Solomonoviči, buď si sundejte ten křížek, nebo si oblečete spodky…“).

Merkel’s latest tour and an expired vaccine for Ukrainians vyšel 20.8.2021 na russtrat.ru. Překlad Zvědavec.

Zvedavec.org

 

Sdílet: