1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Skandál obrovských rozměrů!  BIS odposlouchávala prezidenta republiky. Babiš to měl zastavit, ale ten to popírá

Zločinecká organizace pod vedením kontroverzního kolaboranta Koudelky BIS měla sledovat ekonomického poradce prezidenta Martina Nejedlého. Nejedlý uvedl, že neoficiálně o sledování věděl. V rozhovoru pro Blesk Miloš Zeman reagoval i na tuto skutečnost a dodal, že sledován byl i on.

Na tuto skutečnost reagoval také prezident v rozhovoru pro Blesk.

„Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, a tedy i mně, protože odposlechy probíhají přes mobilní telefony. Já, jak víte, telefon mobilní ani jiný nemám. Takže když se s těmito spolupracovníky bavím, tak jsem odposloucháván i já. No, a tak jsem o tom informoval pana premiéra, posléze mi pan premiér za přítomnosti pana kancléře sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ řekl v rozhovoru Zeman.

Koudelka se za odposlechy neomluvil a ty pokračovaly dál. Zeman se domnívá, že Koudelka by proto neměl zastávat tuto funkci.

„Není možné, aby si šéf tajné služby vymyslel bez důkazů a bez důvodů, že bude odposlouchávat prakticky každého občana této země, který ho zrovna napadne,“ řekl Zeman a dodal: „Zdaleka nejde jenom o Martina Nejedlého, BIS odposlouchává i prezidenta republiky,“ řekl.

Reakce Babiše

Na slova prezidenta Miloše Zemana ohledně odposlouchávání reagoval také premiér Andrej Babiš. Ten se ohradil vůči tomu, že by prezidentovi slíbil zastavit údajné odposlouchávání jeho okolí ze strany BIS.

„Ani vláda, ani já jako premiér nemáme žádnou kompetenci pro povolování a zastavování odposlechů. Samozřejmě, že nemám ani žádné informace o tom, koho BIS nebo policie odposlouchává, a odposlechy povoluje soud. Odmítám, že bych se kdykoliv zajímal, koho služby odposlouchávají,“ napsal premiér Andrej Babiš na svém Twitteru.

Na tvrzení premiéra ale hned reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém účtu na sociální síti.

„Prezident republiky a Vláda ČR mají podle zákona nárok na informace o činnosti zpravodajské služby bez omezení a bezprostředně,“ napsal Ovčáček.

Dále píše: „Je nesmírně krátkozraké odmítat vyjádření prezidenta republiky k BIS. Tajná služba v demokratické zemi v žádném případě nesmí být nad státem, ústavními orgány a ústavními činiteli. O nich rozhodují svobodně občané, voliči,“ napsal dál Ovčáček.

BIS a fízlování úředních činitelů

Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že některé zásadní výhrady vůči BIS doposud veřejně neuváděl. Uvedl však, že po rozhodnutí vlády, která nejmenovala nového šéfa nebo současného na další období a ponechala Koudelku ve funkci do rozhodnutí nové vlády, je bude v nejbližších dnech publikovat.

Zeman konstatoval, že toto rozhodnutí bere jako neúspěch, protože původní verze podle něho byla, že Koudelka odejde. Uvedl, že nové rozhodnutí bylo učiněno na poslední chvíli po návštěvě Koudelky na předsednictvu vlády. Konstatoval, že je důležité, aby si BIS plnila svou funkci, kterou má definovanou zákonem, a aby „nefízlovala ústavní činitele“.

 

Sdílet: