23. 9. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zacharovová byla šokována komentářem Pentagonu ohledně padajících Afghánců z podvozku letadla

Mluvčí Ministerstva zahraničí RF Maria Zacharovová uvedla, že je šokována slovy mluvčího Ministerstva obrany USA Johna Kirbyho o tom, že nemůže potvrdit informace o tom, že Afghánci vypadávali z amerických letadel během evakuace amerických vojáků z letiště v Kábulu.

Připomeňme, že dříve afghánská média zveřejnila záběry, na kterých je vidět, jak z amerického letadla, které opouští Kábul, vypadávají lidi. Podle dohadů se jednalo o Afghánce, kteří se snažili utéct a chytili se podvozku letadla.

„Opravdu mě to šokovalo, skutečně. Dívala jsme se na prohlášení pana Kirbyho – to je mluvčí Ministerstva obrany USA, který na dotaz o tom, zda je to pravda, a může potvrdit, že Afghánci, kteří se chytili letadla, z toho letadla během stoupání padali, uvedl, že USA tuto informaci potvrdit nemůže,“ řekla Zacharovová během vysílání Rossija-24.

„Mám opodstatněný dotaz: jak to, že Spojené státy vědí podrobně vše o některých ruských hackerech, o nějakém novičoku, a na dotaz, co se stalo na křídle nebo podvozku jejich vlastního letadla, které je vybaveno všemi možnými formami pozorování, odpovědět nemůžou?“ zeptala se dál Zacharovová.

Ve vysílání Zacharovová dále uvedla, že Rusko udržuje kontakty se všemi politickými silami v Afghánistánu.

„Rusko udržuje kontakty se všemi stranami, se všemi silami v Afghánistánu. Děláme to – chci upozornit všechny, kteří se o toto téma zajímají – děláme to v souvislosti s tím, že existuje odpovídající usnesení Rady bezpečnosti OSN z roku 2020, které předepisovalo státům udržovat kontakty se všemi stranami,“ uvedla Zacharovová ve vysílání televize Rossija-24.

Z letadla vypadli dva lidi

Agentura Asvaka dříve na Twitteru zveřejnila video odlétajícího letounu, z jehož podvozku vypadli dva lidé.

Na záběrech je vidět, jak dva lidé padají z letounu na domy. Na dalším videu je vidět, jak se lidé snažili přivázat k podvozku letounu před odletem. Místní média informovala o vypadnutí tří lidí z vojenského transportního letounu USA Lockheed C-130 Hercules.

ZDROJ

 

Sdílet: