29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rumuni proti LGBT

Pravicové strany v Rumunsku chtějí po vzoru maďarských řešení schválit zákon proti podpoře agendy LGBT. Iniciátoři projektu argumentují tím, že Rumunsko musí legálně chránit mladou generaci před LGBT propagandou. Kritici se domnívají, že se tím Rumunsko dostane do „protievropského“ kurzu.

Návrh zákona přímo vychází z maďarských právních řešení. Na konci července tohoto roku. iniciativa v této věci přišla od dvou pravicových stran maďarské menšiny v Rumunsku: Transylvánsko-maďarské lidové strany (PPMT) a Maďarské občanské strany (MPP). Pravicová Rumunská alianční jednota (AUR) také oznámila předložení svého návrhu zákona o této záležitosti, který se bude také inspirovat maďarskými řešeními.

Jak jsme informovali, v červnu schválilo maďarské národní shromáždění zákon, jehož cílem je mimo jiné ochrana genderové identity dětí. Nový zákon zakazuje propagaci homosexuality ve školách, jakož i podporu změny pohlaví nebo tvrdí, že děti jsou jiného než biologického pohlaví. Pouze učitelé nebo osoby registrované ve zvláštním státním rejstříku budou moci ve škole vést hodiny genderové problematiky, což je interpretováno jako akce zaměřená na zamezení vstupu LGBT organizací do škol s jejich programem. Propagace homosexuality nebo transsexualismu vůči mladistvým bude potrestána stejně jako předávání pornografického obsahu.

Tento akt vyvolal protesty liberální komunity, proti novému zákonu také zasáhly zahraniční korporace tvořící skupiny „WeAreOpen“ (včetně Prezi a Google) a Open For Business (včetně Tesco, Lego, Deutsche Bank a Facebook). Evropská komise uvedla, že nový zákon „využívá ochranu dětí jako záminku k diskriminaci lidí na základě jejich sexuální orientace“.

Jan Urbach

 

Sdílet: