16. 10. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Růst PPI v Číně překonal předpověď s 9% nárůstem, CPI vzrostlo o 1 %

Podle čínských oficiálních údajů zveřejněných v pondělí rostla průmyslová inflace v Číně v červenci rychleji, než se očekávalo, kvůli nárůstu cen ropy a uhlí, zatímco spotřebitelská inflace se minulý měsíc mírně zmírnila.

Index výrobních cen (PPI) v červenci v zemi meziročně vzrostl o 9 procent, což je o trochu více než v průzkumu analytiků agentury Reuters, který očekával růst PPI v Číně v té době beze změny od června o 8,8 procenta.

Podle online analytického příspěvku čínského Národního statistického úřadu, PPI, který je považován za měřítko průmyslové ziskovosti země, vzrostl měsíčně o 0,5 procenta, zejména kvůli zvýšení cen ropy a uhlí.

Ceny oceli a barevných kovů mírně klesly, což ukazuje na počáteční účinek čínské politiky zajišťování dodávek a stabilizace cen v komoditním sektoru, uvádí se ve zmíněném analytickém příspěvku.

Mezitím index spotřebitelských cen (CPI) v Číně minulý měsíc meziročně vzrostl o 1 procento, po červnovém zvýšení o 1,1 procenta, což je více než předpověď o 0,8 procenta podle průzkumu agentury Reuters.

Čínská ekonomika se do značné míry obnovila z narušení souvisejících s pandemií a během letních prázdnin se nadále obnovoval cestovní ruch. Čínské oficiální údaje tedy ukázaly, že ceny letů, cestování a ubytování v červenci vzrostly o 24,3 procenta, 7,3 procenta a 3,8 procenta.

 

Sdílet: