3. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Koudelkovo „vyhoštění“

Člen sněmovního bezpečnostního výboru a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek včera večer na CNN Prima News řekl, že se mu jeví pravděpodobnější, že to byl ze strany předsedy vlády Andrej Babiš úmysl, že nebyla na dnešek svolána schůze bezpečnostního výboru. Vypadá to tak, uvedl Bartošek, že Babiš hledá způsob, jak se celé té kauze vyhnout, aby nemusel jít do přímého střetu s prezidentem Milošem Zemanem ohledně pokračování Michala Koudelky v čele Bezpečnostní informační služby.

„Takže na jednu stranu vlastně premiér se tváří, že to řešit chce a současně dělá všechny kroky, aby to nevyřešil, a celé to zahaluje to takové zvláštní bramboračky, kdy je pak skutečně obtížné se vyznat, co se děje, kdo co řeší a jakým způsobem bychom měli rozhodnout,“ řekl Bartošek.

Něco nám to připomnělo. Krátce před květnovým odjezdem do Bruselu, kde měl Babiš vrbětickou kauzu představit Evropské radě, se stal premiér terčem útoků – údajně i ze strany Angely Merkelové – že lépe nekoordinuje evropskou reakci. Neschopnost, nebo úmysl? Výsledkem schůze bylo, že na evropské úrovni se na Vrbětice brzy zapomnělo.

V pondělí už budeme vědět, zda je možné říci, že odměnou pro Koudelku za vyhoštění oněch 18 ruských špionů je jeho vlastní „vyhoštění“ z úřadu.

Erik Best

 

Sdílet: