28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Gestapo!“ Policie zasáhla proti odpůrcům očkování v Bratislavě

V Bratislavě se na protestech proti očkování vyhrotila situace. Část lidí se pokusila zablokovat dopravu. Zasáhli proti nim těžkooděnci.

Lidé na policisty křičeli „gestapo!“ Těžkooděncům se podařilo protestující z vozovky před Hodžovým náměstím v Bratislavě vytlačit.

„Policie Slovenské republiky vytlačuje část protestujících ze silnice před Prezidentským palácem. Protestující jsou z různých skupin. Zatímco jedna z nich vyzývá ke klidnému protestu, jiní se rozhodli blokovat dopravu. Městská policie Bratislava je v součinnosti s kolegy z Policie SR – Bratislavský kraj a pomáhá udržovat pořádek v místě protestů,“ uvedli bratislavští policisté.

Dopravu se ale pokusila zablokovat i kolona automobilů s logem krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko (LSNS), a sice na Panónské cestě v městské části Petržalka. Předseda partaje Marian Kotleba se pokusil dopravu zablokovat vlastním tělem. I zde se po zásahu policie podařilo průjezd uvolnit.

V Bratislavě se ve čtvrtek konají dvě demonstrace. Jeden protest se sešel před Prezidentským palácem a další demonstrovali na náměstí Svobody před úřadem vlády. Policie zadržela dvě osoby.

Záchranáři zasahovali ve dvou případech. Jednu ženu odvezli do nemocnici kvůli podezření z epileptického záchvatu, který ji postihl během použití donucovacích prostředků ze strany policie.

Kotleba dále uvedl, že policie bezdůvodně napadla jeho bratra. Ten byl převezen do nemocnice.

Na obou náměstích se sešlo několik stovek lidí. Celý den v Bratislavě prší.

Organizátoři demonstrace požadují od ústavních činitelů, aby se vrátili k dodržování ústavních práv a svobod občanů stejně jako dodržování lidských práv vyplývajících z Charty OSN. Dále žádají zrušení zákonů, které podle nich porušují ústavu a poslance vyzývají k tomu, aby se vzdali svých mandátů. Dále se mají konat nové volby a má dojít k vyvození odpovědnosti za zneužívání pravomocí vůči konkrétním osobám a orgánům. Na zítřejší den chystají další masivní protesty.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo den před protesty vyzval policii, aby zajistila pořádek ve městě. Protesty označil za pokus ztížit život obyvatel hlavního města, a nikoliv vyjádření názoru.

„Policejní prezident řekl, že si musíme zvyknout i na projev názoru, který nás omezuje. To plně respektuji. V epidemiologické situaci, v jaké se dnes nacházíme, však vidím zásadní rozdíl mezi projevením názoru a vystavením Bratislavanů a Bratislavanek rizikové situaci, jejímž důsledkem může být i ohrožení jejich zdraví a ve výsledku také zpřísnění epidemiologických opatření,“ poznamenal primátor ve středu na Facebooku.

Na Slovensku v poslední době došlo k několika demonstracím. Jejich příčinou je schválení kontroverzního zákona, který dává očkovaným obyvatelům určité výhody. Slovenská opozice tento zákon odsoudila a zastala se demonstrantů, kteří mají podle ní právo na pokojný protest.

ZDROJ

 

Sdílet: