23. 9. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Neměly by existovat žádné iluze“: jak Spojené státy provádí největší námořní cvičení za posledních 40 let

Spojené státy zahájily největší námořní cvičení od studené války, cvičení ve velkém měřítku 2021, s celkem 36 loděmi, včetně letadlových lodí a ponorek. Počet vojáků zapojených do manévrů se odhaduje na 25 tisíc lidí. Cvičení potrvají do 16. srpna. Dříve USA a NATO pořádaly cvičení Defender Europe 2021, která byla také nazývána největší na Západě za posledních 25 let. Podle analytiků je taková vojenská aktivita namířena především proti Rusku a Číně. Experti poznamenávají, že Spojené státy a NATO usilují o udržení vojenské dominance ve světě, který byl zřízen po rozpadu SSSR.

V úterý 3. srpna zahájily Spojené státy své největší námořní cvičení ve velkém měřítku 2021, za posledních 40 let.

Jak je uvedeno na oficiálních stránkách amerického námořnictva, manévry budou trvat do 16. srpna. Zúčastní se jich celkem 36 lodí, včetně letadlových lodí a ponorek. Cvičení bude zahrnovat jednotky umístěné v 17 časových pásmech, včetně šesti velitelů námořnictva a námořní pěchoty, pěti očíslovaných amerických flotil a tří námořních expedičních sborů.

„Cvičení ve velkém měřítku – 2021 (LSE 2021) předvede flexibilitu, která je vlastní konceptům Distributed Marine Operations (DMO), Expeditionary Operations by Forward Bases (EABO) a Offshore Operations in Contested Environments (LOCE), a objasní to našim soupeřům, že si americké ozbrojené síly zachovávají vysokou úroveň bojové připravenosti právě kvůli, a ne navzdory svým globálním operačním závazkům, “- uvedeno na webových stránkách amerického vojenského oddělení.

Portál Military.com zase informuje, že cvičení se zúčastní asi 25 tisíc vojáků.

Uvádí se také, že se jedná o první námořní cvičení tohoto rozsahu za účasti USA od manévrů NATO Ocean Venture, které se konaly v roce 1981.

Oficiální noviny amerického ministerstva obrany zároveň naznačují, že tato cvičení by se měla stát signálem pro Ruskou federaci a Čínu, že Spojené státy jsou schopné odrazit agresi na několika frontách současně.

Publikace také cituje profesora na US Naval College v Newportu na Rhode Island Jamese Holmese, který řekl, že tak rozsáhlé cvičení by mohlo sloužit jako varování pro oponenty, že Spojené státy jsou schopné současně reagovat na výzvy v Černém moři, Středozemním moři, stejně jako v Jihočínském a Východočínském moři.

Holmes řekl, že cvičení je také navrženo tak, aby ukázalo, že americké námořnictvo a námořní pěchota jsou schopné zabránit protivníkům v nastolení kontroly nad mořem, což je podle jeho názoru obzvláště důležité v západním Pacifiku, kde se Washington snaží zabránit Pekingu v „okupaci“ Tchaj -wan nebo zmocnění se ostrova Senkaku ovládaného Japonskem“.

Společnost Stars and Stripes navíc upozorňuje na skutečnost, že cvičení probíhá na pozadí obnovy americké doktríny na ochranu komunikačních a logistických systémů v USA. Během loňských cvičení, píše list, Pentagon identifikoval vážné zranitelnosti v této oblasti v americkém námořnictvu.

“Bez přehánění rozsahu katastrofy můžeme říci, že došlo k úplnému selhání,” řekl generál John Hayten o těchto cvičeních, když hovořil na Institutu pokročilých technologií ve Washingtonu.

„Intenzita operačního a bojového výcviku roste“

Stojí za zmínku, že se nejedná o první letošní cvičení s účastí USA, které Západ označil za největší od studené války. Předtím bylo podobné hodnocení uděleno manévrům NATO Defender Europe 2021. V britské armádě byli označováni za největší za 25 let.

Tato cvičení trvala od března do června 2021. Zúčastnilo se jich více než 28 tisíc vojáků z 26 zemí, včetně USA. Vojenské operace byly prováděny ve více než 30 výcvikových zónách umístěných ve 12 zemích.

Defender Europe 2021 byl zároveň organizačně spojen s řadou menších manévrů NATO. Patří sem Swift Response, Immediate Response, Sabre Guardian, Command Post Exercise, African Lion a Steadfast Defender.

V souvislosti s prováděním těchto cvičení upozornil ruský ministr obrany Sergej Šojgu na zvýšenou aktivitu NATO v blízkosti jižních hranic Ruska. Podle něj v regionu sílí zpravodajské aktivity Severoatlantické aliance, zvyšuje se intenzita a rozsah provozní výcvikových aktivit.

Poznamenal také, že akce USA a NATO v evropském regionu přispívají k růstu napětí v Evropě.

“Vojenská infrastruktura se modernizuje, intenzita operačního a bojového výcviku roste a zavádí se americký koncept” Čtyři na třicet “. Na Ukrajině se zahřívají nacionalistické nálady, což vyvolává ozbrojený konflikt na Donbasu, včetně oblastí hraničících s Ruskem, “uvedl šéf ruského ministerstva obrany.

Program „Čtyři do třiceti“ podle ruského ministerstva obrany počítá s vytvořením 30 mechanizovaných praporů, 30 leteckých perutí v NATO do roku 2022 a přítomností 30 válečných lodí, připravených k použití do 30 dnů.

Program doplní takzvané vedoucí oddělení – síly rychlé reakce a Společná operační skupina NATO pro vysokou připravenost, která čítá více než 30 tisíc lidí. Tato skupina musí být schopna urychleně nasadit a provádět nepřátelské akce do 48 hodin od obdržení objednávky.

Kromě takových velkých cvičení Spojené státy a NATO provádějí mnoho menších manévrů, mimo jiné na území bývalých sovětských republik hraničících s Ruskou federací.

V červnu tedy začaly v Černém moři námořní manévry Sea Breeze 2021 za účasti USA a Ukrajiny. Jednalo se o 32 válečných lodí, 40 letadel a 5 tisíc vojáků ze 17 členských zemí NATO, jakož i aliančních partnerů.

A na konci července začala v Gruzii mezinárodní mnohonárodní vojenská cvičení Agile Spirit za účasti členských států Severoatlantické aliance a jejich partnerů. Podle ministerstva obrany republiky bylo do manévrů celkem zapojeno více než 2,5 tisíce vojáků z 15 zemí.

USA a EU současně aktivně kritizovaly ruské vojenské manévry, které se v Rusku uskutečnily v dubnu. Kontroly a školení pak probíhaly ve všech vojenských újezdech, v severní flotile a v regionech Kurilských ostrovů, Dálného severu a Kamčatky.

Navzdory skutečnosti, že cvičení byla vedena výhradně na území Ruské federace a ruské ministerstvo obrany na ně předem upozorňovalo, západní země v čele se Spojenými státy tehdy obvinily Moskvu z „agresivních“ akcí.

Podobnou rétoriku lze pozorovat v západních médiích a v předvečer rusko-běloruských cvičení „Západ-2021“, která se budou konat od 10. do 16. září na cvičištích Běloruska a Ruska. 

„Propaganda a dvojí metr“

Analytici tvrdí, že cvičení ve velkém měřítku 2021 a další podobné manévry jsou namířeny proti zemím, které se na mezinárodní scéně snaží prosazovat politiku nezávislou na Washingtonu. 

“Konkrétní objekty jsou označeny velmi jasně – jsou to Rusko a Čína.” Je ale také namířeno proti jiným zemím – neměly by zde být žádné iluze. Patří sem Írán, Severní Korea a další státy, které jsou proti nastolení nového světového řádu vedeného Spojenými státy, “uvedl v rozhovoru pro média Alexej Podberezkin, ředitel Centra vojenských a politických studií MGIMO.

Generálmajor ve výslužbě Pavel Zolotarev, člen Rady pro zahraniční a obrannou politiku, zase připomněl, že Ruská federace a ČLR jsou v různých amerických doktrinálních dokumentech označováni jako hlavní odpůrci USA. Zejména v prozatímních strategických pokynech k národní bezpečnosti USA se Moskvě a Pekingu říká  hrozby pro Washington.

“Tato cvičení probíhají současně v několika regionech, v důsledku čehož jsou pokryty zóny spojené s Ruskem a Čínou.” Je to mimo jiné dáno skutečností, že ve všech amerických doktrinálních dokumentech je jako hlavní možný zdroj ohrožení uvedena Čína a Rusko, “uvedl analytik v rozhovoru s novináři.

Jak poznamenává Alexej Podberezkin, pokud jde o souhrn vojenských kapacit a obranných rozpočtů, tak USA a země NATO dnes dominují světu. Tato situace se vyvinula po rozpadu SSSR. Západ podle něj usiluje o zachování tohoto postavení, proto jsou slova americké armády o reakci na agresi ze strany Ruské federace a ČLR pouze záminkou pro zintenzivnění vojenské činnosti.

“Nejde o reakci na nějakou imaginární agresi, ale o boj USA proti Rusku, Číně a dalším zemím, které nechtějí dodržovat normy a pravidla, která nyní Washington vytváří,” zdůraznil Alexej Podberezkin.

Expert označil kritiku ruských cvičení ze Západu za projev dvojího metru.

“Toto je propaganda a dvojí metr, které vždy existovaly.” Američané vytvářejí jakousi virtuální realitu, pod kterou se snaží vměstnat skutečná fakta. Spojené státy se snaží vnutit tento obraz světa i jiným zemím, “uvedl analytik.

Pavel Zolotarev zase poznamenal, že nárůst vojenské aktivity USA a NATO v blízkosti hranic Ruské federace, zvyšuje riziko nebezpečných incidentů.

“Během takových cvičení vždy existuje nebezpečí incidentů, protože Spojené státy je na svém území nevedou.  V případě, že se Američané přiblíží k ruským vojenským zařízením, naše letadla vzlétnou do vzduchu a podle toho zareagují také lodě ruského námořnictva. To vše vytváří nebezpečnou situaci,“ uzavřel analytik.

 

Sdílet: