29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Washington přiznal, že ruská vláda nemá nic společného s kybernetickými útoky na USA

Rusko zaujímá první místo na seznamu zemí, z jejichž území jsou prováděny kybernetické útoky proti Spojeným státům, ale Washington se nedomnívá, že se na nich podílí ruská vláda, prohlásil v úterý náměstek generálního prokurátora USA Richard Downing.

„Rusko samozřejmě zaujímá první místo na tomto seznamu. Nechci tvrdit, že za těmito útoky stojí ruská vláda, ale my se skutečně domníváme, že (ruské orgány) nedělají vše, co by mohly, aby je zastavily,“ řekl Downing během zasedání Senátu USA.

Západ opakovaně obviňoval Ruskou federaci ze zasahování do vnitřních záležitostí a kybernetických útoků. Rusko veškerá obvinění odmítalo s tím, že západní země nepředložily žádné důkazy. Moskva rovněž uváděla, že je připravena k dialogu o kybernetické bezpečnosti. Jak již dříve informovalo ruské ministerstvo zahraničí, Moskva zaslala Spojeným státům více než 40 stížností týkajících se kybernetických útoků na státní struktury a systémy RF, ale žádnou odpověď nedostala, což je nepřijatelný a škodlivý postoj.

Státní duma RF zhodnotila stanovisko Washingtonu ke kybernetickým útokům

Rusko je ve Spojených státech stále prezentováno v negativních tónech, ve vztazích s Washingtonem není ani náznak tání, a to i přes prohlášení úředníků amerického ministerstva spravedlnosti, že ruská vláda nemá nic společného s hackerskými útoky, řekl agentuře Sputnik Dmitrij Novikov, první místopředseda Výboru pro zahraniční otázky Státní dumy RF.

„Tak či onak, Rusko i nadále zní negativně (ve Spojených státech) … Neřekl bych, že je to známkou oteplování vztahů, jde spíše o zachování úsměvu na tváři při špatné hře,“ řekl Novikov.

Kromě toho dochází ke spojování Ruska s problémy, které jsou ve Spojených státech – komerčních a nekomerčních struktur – v souvislosti s různými hackerskými útoky, dodal poslanec.

„Ministerstvo spravedlnosti je jednou z mnoha institucí, kterých jsou ve Spojených státech desítky a které jsou spojeny se zajištěním toho nebo jiného segmentu národní bezpečnosti Spojených států. A poté, dokonce i za (bývalého amerického prezidenta Donalda) Trumpa, mnozí američtí bezpečnostní činitelé říkali, že v mnoha případech, kdy zněla obvinění (na adresu Ruské federace) v souvislosti s hackerskými útoky, (ministerstvu spravedlnosti) nezbývalo nic jiného než přijmout tuto realitu. Ale (kampaň) o škodlivosti Ruska musí být podporována,“ uvedl.

ZDROJ

 

Sdílet: