11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Sýrie zlikvidovala dvě rakety, které odpálily stíhačky F-16 izraelského letectva

Syrské systémy protivzdušné obrany zlikvidovaly dvě rakety, které byly odpáleny stíhačkami F-16 izraelského letectva. Rakety mířily na cíle v provincii Damašek. O incidentu informoval zástupce vedoucího ruského Centra pro usmíření bojujících stran v Sýrii, viceadmirál Vadim Kulit.

Podle jeho slov, v neděli večer dva taktické stíhací letouny F-16 izraelského letectva, aniž by vstoupily do vzdušného prostoru Sýrie, z jihozápadu zaútočily dvěma vzdušnými řízenými raketami na objekty na území obce Seyda-Zeynab v provincii Damašek.

„Obě rakety byly zničeny za pomocisystémů protivzdušné obrany ruské výroby Buk-M2E, patřící OzbrojenýmsilámSyrské arabské republiky,“ řekl Kulit.

Zmiňme, že Izrael pravidelně útočí na různé objekty v Sýrii. Dne 22. července například ruské Centrum pro usmíření bojujících stran v Sýrii oznámilo, že dvě stíhačky F-16 vypálily čtyři střely směrem k provincii Homs. Jen o pár dnů dříve přitom Tel Aviv zaútočil pomocí sedmi raket. Jedna z nich poškodila budovu výzkumného střediska ve vesnici Sfira v provincii Aleppo.

V úterý 20. července zase syrská státní televize informovala o tom, že byl odrazen izraelský letecký útok na město al-Safirah poblíž Aleppa na severu země.

„Izraelský nepřítel ve 23.37 hod (22.37 SELČ, pozn. red.) provedl letecký útok na několik pozic jihovýchodně od Aleppa, v al-Safirahu. Naše protivzdušná obrana útok odrazila a sestřelila většinu nepřátelských raket,“ uvádělo se ve zprávě.

Nedávno jsme také psali o tom, že Syrská arabská tisková agentura (SANA) informovala o ostřelování nákladního auta s potravinami poblíž města Al Búkamál v provincii Dajr az-Zaur. Ve zprávě se uvádí, že náklaďák byl zničen.

Stejně tak v poslední době došlo k ostřelování americké vojenské základny v provincii Dajr az-Zaur, které způsobilo materiální škody. Stejně tak byl v nedávné minulosti proveden útok na základnu v petrochemickém závodě společnosti Conoco.

ZDROJ

 

Sdílet: