2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Litva zneužívá migranty ke změně skladby obyvatelstva

Až tisíc islámských migrantů chce litevská vláda usídlit v obci Dziewieniszki (litevsky Dieveniškės) v župě Vilnius. Samotná obec má přitom pouze 500 obyvatel, v převážné míře Poláků a katolíků. Tento postup je přitom v rozporu s dohodami, podle kterých nemá být v sídlech s národnostními menšinami takovým umělým osidlováním měněn národnostní poměr obyvatelstva.

Místní polská menšina to považuje o další útok na její práva a připomíná otázku možnosti psát jména v polské transkkripci, kvůli čemuž například   Lech Wałęsa odmítl převzít nejvyšší litevské vyznamenání, nebo také útoky  na polské menšinové školství.

16. července radní na mimořádném zasedání Rady samosprávy okresu Šalčininkai  přijali jednohlasně protest proti takovému jednání vlády.  Navzdory tomu  ministr Arvydas Anušauskas (Svaz vlasti – Litevští křesťanští demokraté) odmítá názory místních orgánů a podle řady kritiků svůj záměr přímo provokativně prosazuje.   Již nyní se v  okolí bývalé školy v centru obce, kde mají být migranti také  ubytováni, objevily policejní vozy.

Dotčení občané se navíc připravují na blokádu automobily a zemědělskou technikou, aby zabránili příjezdu migrantů.  Tento týden – 29. července) se má před sídlem vlády ve    Vilniusu uskutečnit protestní demonstrace a na ní chtějí také žádat demisi ministra  Anušauskase, kterého označují za provokatéra podněcujícího konflikt. V té souvislosti připomínají i jeho dřívější práci jako agenta KGB a jeho evidenci v seznamech spolupracovníků sovětských tajných služeb.

Jan Urbach

 

Sdílet: