29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Si Ťin-pching poprvé navštívil Tibet jako čínský prezident

Si Ťin-pching již dvakrát dříve navštívil Tibet, nejprve v roce 1998 jako předseda strany provincie Fu-ťien a později v roce 2011 jako čínský viceprezident. Letos si Čína připomněla 70. výročí mírového osvobození Tibetu. Čínský prezident poprvé jako hlava státu oficiálně navštívil Tibetskou autonomní oblast, informovala v pátek místní média.

Podle zpráv přistál prezident ve středu na letišti v Ňingthri. Poté jel k mostu přes řeku Nyang, aby zkontroloval řeku Yarlung Zangbo, město Ňingthri a nově postavenou železnici Sichuan-Tibet.

V červnu Čína uvedla do pohybu svůj první elektrický rychlovlak v Tibetu, který spojuje město Lhasa se strategicky důležitým Ňingthri. Železnice Fuxing dorazí z Lhasy do Shannanu za 1 hodinu a 10 minut, do Ňingthri za 3 hodiny a 29 minut.

Prezident Si spolu s tajemníkem Tibetské strany Wu Ťing-ťiem a předsedou Tibetské autonomní oblasti Che Dalha byli viděni, jak komunikují s místními obyvateli v regionálním hlavním městě Lhasy. Video na sociálních sítích, které návštěvu zachycuje, ukazuje Tibeťany, jak tleskají a vítají čínského prezidenta.

„Dokud budeme následovat komunistickou stranu, dokud budeme dodržovat cestu socialismu s čínskými rysy, budeme jistě schopni dosáhnout velkého omlazení čínského národa,” řekl prezident Si veřejnosti v regionálním hlavním městě.

Připomeňme, že 1. července se v Číně konaly velkolepé oslavy 100. výročí komunistické strany. Nad pekingským náměstím Nebeského klidu (Tchien-an-men) prolétly stíhačky a vrtulníky, přibližně 30 vrtulníků vytvořilo na nebi nápis 100. Lidé sborově zpívali socialistické písně. Prezident Si Ťin-pching v hodinovém projevu varoval cizí mocnosti před zasahováním do čínských záležitostí.

„Každý, kdo se k tomu odváží, si rozbije hlavu do krve o Velkou ocelovou zeď, kterou ukovalo přes 1,4 miliardy Číňanů,“ varoval prezident, za což si vysloužil potlesk publika.

Řekl také, že Čína splnila vytyčený cíl dosáhnout „přiměřeně prosperující společnosti“.

Čína se pyšní rychlým ekonomickým zotavením po pandemii covidu-19 a zaujímá stále asertivnější postoje na mezinárodní scéně.

ZDROJ

 

Sdílet: