2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Po celostátních protestech je Macron nucen částečně ustoupit od požadavku na očkovací pasy

Po prudkých národních protestech byl francouzský prezident Emmanuel Macron nucen ustoupit od zavedení očkovacích karet pro přístup do nákupních center.

Jak jsme zdůraznili minulý týden, Macronovo oznámení, že k návštěvě nákupních center, restauračních barů, nemocnic,  kaváren a přístupu k veřejné dopravě bude vyžadován důkaz o očkování nebo negativní test, vyvolalo okamžité demonstrace.

Pokračovaly o víkendu a zhruba 114 000 lidí se účastnilo protestů ve velkých městech, jako je Nantes, kde policie znovu použila slzný plyn k rozptýlení demonstrantů.

„V Lyonu zatkla policie devět demonstrantů, zatímco v sobotu ráno bylo v Lans-en-Vercors vypleněno očkovací středisko,“ uvádí média.

Macron musel zrušit alespoň některá opatření: cestovní pasy COVID jsou vyžadovány pouze pro nákupní centra o rozloze více než 20 000 metrů čtverečních.

“Podnikatelé jsou znepokojeni a chci je ujistit: ukážeme porozumění,” řekl ministr financí Bruno Le Maire médiím.

Jak jsme již zdokumentovali, podle drakonického zákona ve Francii hrozí komukoli, kdo vstoupí do baru nebo restaurace bez průkazu COVID, 6 měsíců vězení, zatímco podnikatelům, kteří status neověří, hrozí roční trest odnětí svobody a pokuta 45 000 eur .

Stejně jako ve Velké Británii, kde jsou očkovací průkazy povinné pro noční kluby, větší podniky a hospody, se vytváří dvoutrakční lékařský apartheid, podle něhož ti, kteří nebudou očkováni, zůstanou ve skutečnosti na ulici.

 

Sdílet: