12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

NATO informovalo o ukončení vojenské mise v Afghánistánu. Je to fiasko, míní Lavrov

NATO po dvaceti letech ukončilo vojenskou misi v Afghánistánu. Dřívější rozhodnutí NATO ukončit vojenskou misi přišlo hned po obdobném oznámení ze strany Washingtonu. Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov má za to, že Washington při misi nedosáhl svých cílů.

NATO po dvaceti letech ukončilo vojenskou misi v Afghánistánu. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na diplomatické zdroje. Zbylí vojáci podléhají národnímu velení.

„Američané odešli, jak potvrdil prezident Biden, protože považovali svoji misi za splněnou. Samozřejmě se snažil vykreslit situaci v maximálně pozitivních barvách, ale všichni chápou, že mise selhala. Tento fakt se otevřeně přiznává, včetně samotných Spojených států,“ uvedl Lavrov.

Ministr také poznamenal, že terorismus nikam nezmizel. Teroristická organizace *Islámský stát a větve Al-Káidy* upevnily své pozice v zemi. Kromě toho výroba drog dosáhla nevídaného objemu – 90 procent světového objemu pochází z Afghánistánu, a pro boj s tím se nic nedělá.

Kromě toho šéf ruské diplomacie poznamenal, že Moskva je připravena spolupracovat s Washingtonem a Pekingem při regulaci situace v zemi. Dosahovat těchto cílů je zapotřebí politickými prostředky, součástí dialogu by měli být také představitelé tálibů.

V Afghánistánu probíhá konfrontace vládních sil s bojovníky Tálibánu, kteří se zmocnili velkých území na venkově a zahájili ofenzívu na velká města. Nestabilita v Afghánistánu roste na pozadí slibů americké administrativy ukončit do 11. září stažení vojsk z této země. V roce 2020 podepsali Washington a představitelé Tálibánu v Dauhá mírovou dohodu, první za více než 18 let války. Předpokládá stažení cizích vojsk z Afghánistánu v průběhu 14 měsíců a zahájení meziafghánského dialogu po výměně zajatců.

ZDROJ

 

Sdílet: