4. 6. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo pokutu pro Klause 8000 Kč. Ten se ale hodlá soudit

Bývalý prezident Václav Klaus bude muset zaplatit pokutu ve výši 8000 korun za vystoupení bez roušky loni před Obecním domem v Praze. Ministerstvo zdravotnictví zamítlo Klausovo odvolání. Informovala o tom Česká televize. Pro ČTK informaci potvrdil také Klausův právník Zdeněk Koudelka.

Klaus bude muset ještě zaplatit dalších tisíc korun jako náklady řízení. Podle advokáta ale exprezident hodlá podat správní žalobu k Městskému soudu v Praze.

Pokuta je však o něco nižší. Pražská hygienická stanice původně vyměřila výši pokuty na deset tisíc.

„Ministerstvo snížilo výši pokuty z deseti tisíc korun na osm tisíc korun, neboť na rozdíl od Hygienické stanice hlavního města Prahy nepřihlédlo jako k přitěžující okolnosti, že se obviněný dopustil přestupku v době nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění covid-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2. Ve zbytku ministerstvo napadené rozhodnutí potvrdilo,“ odcitovala ČT písemné rozhodnutí ministerstva zdravotnictví ze začátku června.

Klausův advokát ČTK sdělil, že ve správní žalobě budou argumentovat i tím, že pokuta byla uložena v rozporu s ústavou, nakolik bylo porušeno opatření, které soud shledal nezákonným.

„Z hlediska ústavního nelze ukládat a vymáhat pokuty na základě nezákonných a neústavních právních aktů,“ vysvětlil. Klaus podle jeho slov tímto krokem brání všechny ostatní, kteří byli dotčení nezákonnými opatřeními ministerstva zdravotnictví.

Správní žaloba nemá odkladný účinek proti rozhodnutí ministerstva, podle právníka již bývalý prezident nicméně pokutu uhradil.

Připomeňme, že Klaus si loni 28. října připomínal výročí vzniku Československa před Obecním domem. Na místě vystoupil s projevem, během kterého neměl roušku, nehledě na vládní protikoronavirová opatření. Poté, co se na veřejnost dostaly snímky z oné události, se případem začala zabývat policie, která případ následně postoupila pražské hygienické stanici. Stanice udělila Klausovi pokutu ve výši deset tisíc korun za porušení mimořádných opatření. Klaus s pokutou nesouhlasil a odvolal se. V březnu hygiena opět rozhodnutí potvrdila. Poté se Klaus s odvoláním obrátil na ministerstvo zdravotnictví, které také jeho odvolání zamítlo.

Ohledně podání odvolání vůči pokutě Klaus dříve uváděl, že jde nejen o nesouhlas s udělením pokuty, ale jde také o občanský protest nasměrován k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod. Klaus také dlouhodobě kritizuje vládu za opatření proti šíření covidu-19.

ZDROJ

 

Sdílet: