4. 6. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Haitský prezident byl zavražděný neznámými útočníky

Elected president Jovenel Moise arrives with his wife Martine, during his first press conference after the announcement of his victory in Petion-Ville, Haiti, Tuesday, Jan. 3, 2017. An electoral tribunal certified on Tuesday the presidential election victory of the first-time candidate. He will be sworn in on Feb. 7. (AP Photo/Dieu Nalio Chery)

Prezident ostrovní republiky Haiti Jovenel Moïse byl zavražděn při útoku, uvedl ve středu v tiskové zprávě úřadující předseda vlády Claude Joseph. Skupina cizinců prý hodinu po půlnoci vstoupila do Moídova soukromého bydliště a zastřelila hlavu státu. Jeho manželka Martine Moïse byla také vážně zraněna. Podle zpráv místních médií je v nemocnici. Venezuelská satelitní televizní stanice Telesur uvádí, že Martine Moïse podlehla svým zraněním při smrtelném útoku v noci z úterý na středu.  Někteří z útočníků prý mluvili španělsky a anglicky.

Joseph ve svém prohlášení útok odsoudil jako „ohavný, nelidský a barbarský čin“. Vyzval obyvatelstvo, aby zůstalo klidné. Bezpečnostní síly mají situaci v zemi pod kontrolou. 

Moïse vládne vyhláškou od začátku roku, protože Haiti již od ledna 2020 nemá parlament. Volby naplánované na říjen 2019 byly zrušeny po protestech proti prezidentovi. Proti Moïse byla vznesena obvinění z korupce. Mnoho Haiťanů bylo toho názoru, že prezident mohl zůstat ve funkci hlavně kvůli bývalé okupační moci USA.

Moïse nedávno jmenoval nového předsedu vlády, ale úřadující Joseph nadále úřaduje jen provizorně. 

Na konci září se mají na Haiti konat prezidentské a parlamentní volby. Plánováno je také ústavní referendum. 

Ostrovní republika byla roky sužována organizovaným zločinem. Země se nachází v hluboké politické a hospodářsko-sociální krizi.

V únoru tohoto roku prezident Moïse oznámil, že bezpečnostní síly země proti němu rozdrtily pokus o puč. Pučisté se ho také pokusili zabít. V té době zatkly bezpečnostní orgány 23 lidí.

Sdílet: