6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Bělorusko snižuje diplomatické zastoupení Litvy na minimum

Bělorusko dospělo k rozhodnutí omezit diplomatické zastoupení Litvy na minimum. Na velvyslanectví zůstane jeden konzul a tři administrativní a techničtí pracovníci. Dnes o tom informovala státní televize Belarus 1.

Ministerstvo zahraničí Běloruska dnes oznámilo, že bylo přijato rozhodnutí o snížení počtu diplomatického zastoupení Litvy na minimum. Rozhodnutí bude platné, dokud Litva nepřeruší nepřátelské iniciativy.

K rozhodnutí došlo poté, co kancelář vůdkyně běloruské opozice Světlany Tichanovské získala v Litvě diplomatický status. Tento počin byl označen za „směšný a otevřeně nepřátelský krok“ vůči Minsku.

Volby v Bělorusku

Alexandr Lukašenko vyhrál loni v srpnu již pošesté prezidentské volby v Bělorusku. Podle údajů Ústřední volební komise získal 80,1 procenta hlasů, ale po vyhlášení výsledků začaly v zemi masivní opoziční protesty, které byly doprovázeny nepokoji. Při jejich rozhánění bezpečnostní síly používaly speciální prostředky a speciální techniku. Úřady oficiálně potvrdily smrt tří demonstrantů. Akce postupně změnily svůj charakter na místní s malým počtem účastníků. 11. února běloruská KGB oznámila, že se situace v zemi stabilizovala, vrchol protestů pominul, jejich projevy prakticky zmizely.

Opozice se domnívá, že volby vyhrála Světlana Tichanovská, požaduje nové volby a snaží se dosáhnout rozšíření mezinárodních sankcí proti Minsku, které dříve vyhlásily západní země. V Bělorusku byla zahájena trestní řízení proti řadě členů opoziční koordinační rady, která byla vytvořena z iniciativy Tichanovské, včetně výzev k uchopení moci, vytvoření extremistické formace a spiknutí s cílem zmocnit se státní moci protiústavním způsobem. Samotná prezidentská kandidátka odjela po volbách do Litvy.

ZDROJ

 

Sdílet: