12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zacharovová odpověděla MZV ČR, které popřelo předvolání svého velvyslance na ruské ministerstvo

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová potvrdila předvolání českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňky poté, co tuto informaci popřelo Ministerstvo zahraničí ČR.

„No, marně. Připravte se,“ napsala na svém účtu na Telegramu, když komentovala odpovídající prohlášení českého ministerstva zahraničí.

Dříve oficiální mluvčí MZV RF Maria Zacharovová uvedla, že byl velvyslanec České republiky předvolán na ministerstvo, aby mu vyjádřili postoj k „politizovanému povyku“ kolem obvinění z Prahy, že Moskva byla zapojena do výbuchů vojenských skladů v roce 2014 v obce Vrbětice.

„Náš verdikt je jednoduchý: Praha se zamotala do svých verzí ado svých vlastních zájmů, protože s národními zájmy to nemá nic společného, a přešla k vytváření mýtů a prosazování vlastních fantazií, o kterých tvrdí, že jsou fakta. My samozřejmě považujeme její tvrzení za nepřijatelná,“ uvedla Zacharovová na briefingu.

České ministerstvo zahraničí později popřelo zprávy o tom, že velvyslanec republiky v Moskvě byl ve čtvrtek předvolán na ruské ministerstvo zahraničí kvůli požadavkům Prahy v kauze Vrbětice. Informace přinesla zástupkyně české diplomatické služby Eva Davidová.

„Mohu vyvrátit, že by pan velvyslanec měl být předvolán, jak uvedly zahraniční agentury,“ řekla mluvčí Černínského paláce Eva Davidová.

Další podrobnosti budou podle ní pravděpodobně k dispozici později.

Připomeňme, že v pondělí české ministerstvo zahraničí předalo ruskému velvyslanci v Praze Alexandru Zmejevskému nótu, ve které požaduje kompenzace za veškeré škody způsobené výbuchy. Již dříve Moskva, jež odpovědnost za výbuchy odmítá a která kvůli obvinění zařadila Česko na seznam nepřátelských zemí, označila tento požadavek za vyděračství.

Zacharovová navíc poznamenala, že pokud jde o samotné české vedení, ani tam neexistuje jednota v hodnoceních a posouzeních verzí toho, co se stalo ve Vrběticích.

Je to švejkovina, tvrdí Zacharovová

Za zmínku stojí i to, že mluvčí ruského ministerstva zahraničí uvedla, že materiální nároky České republiky vůči Rusku v souvislosti s výbuchy ve Vrběticích a oficiální verzí událostí znějících z Prahy ve své fantazmagoričnosti a absurditě stále více připomínají příběhy o odvážném vojákovi Švejkovi.

„Zápletka s výbuchy ve Vrběticích a některými nároky české strany stále více připomínají Osudy dobrého vojáka Švejka…z nesmrtelného díla (Jaroslava) Haška. Naprosto stejná fantasmagorie, absurdita… Někdy to překračuje hranice, které oddělují zdravý rozum od absurdity,“ uvedla Zacharovová na brífinku.

Podle jejích slov je tak diplomacie v tomto případě „nahrazována literárními žánry – je to čistá švejkovina“.

ZDROJ

 

Sdílet: