28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Desítky lidí zemřely v Kanadě uprostřed nebývalé vlny veder, které rozbily teplotní rekordy

Policie v oblasti Vancouveru od pátku reagovala na více než 130 náhlých úmrtí. Většina z nich byla starší lidé nebo lidé se zdravotními problémy,  přičemž teplo často k úmrtí přispívalo.

Kanada v úterý překonala svůj teplotní rekord třetí den po sobě  ​​49,6 ° C (121,3 ° F) v Lyttonu v Britské Kolumbii.

USA na severozápadě také zaznamenaly rekordní výšky – a řadu úmrtí.

Očekává se, že změna klimatu zvýší frekvenci extrémních povětrnostních jevů, jako jsou vlny veder. Propojení jakékoli jednotlivé události s globálním oteplováním je však komplikované.

Teplo nad západními částmi Kanady a USA bylo způsobeno kopulí statického vysokotlakého horkého vzduchu táhnoucího se od Kalifornie po arktická území. Teploty se v pobřežních oblastech uvolňují, ale ve vnitrozemských oblastech je jen malá okamžitá odezva.

Před nedělí teploty v Kanadě nikdy nepřekročily 45 ° C.

Premiér Britské Kolumbie John Horgan uvedl, že nejteplejší týden, jaký kdy provincie zažila, vedl k „katastrofálním důsledkům pro rodiny a pro komunity“.

Počet smrtelných úrazů souvisejících s teplem pravděpodobně vzroste, protože některé oblasti tvrdí, že reagovaly na náhlé úmrtí, ale dosud je neshromáždily.

Jen ve Vancouveru  od pátku je teplo považováno za faktor přispívající k neočekávaným úmrtím 65 lidí.

_________________

„Byl jsem policistou 15 let a nikdy jsem nezažil množství náhlých úmrtí, které přišly za tak krátkou dobu,“ řekl policejní seržant Steve Addison. Tři nebo čtyři denně je normální počet.

Řekl, že lidé přicházejí do domovů příbuzných a „nacházejí je zemřelé“.

Ve městě byly nasazeny desítky důstojníků, zatímco zvýšený objem tísňových volání vytvořil nevyřízené položky a vyčerpal policejní zdroje.

Hlavní koronerka Britské Kolumbie Lisa Lapointe uvedla, že v období od pátku do pondělí bylo hlášeno o 100 úmrtí více, než je obvyklé.

Mnoho domů v Britské Kolumbii nemá klimatizaci, protože teploty jsou v letních měsících obvykle mnohem mírnější. V oblasti Vancouveru byly zřízeny dočasné vodní fontány a chladicí centra.

Rekordy také padají v západních USA

Na pacifickém severozápadě USA v pondělí teplota dosáhla 46,1 ° C v Portlandu v Oregonu a 42,2 ° C v Seattlu ve Washingtonu, což je nejvyšší úroveň od začátku zaznamenávání záznamů ve čtyřicátých letech minulého století, uvedla Národní meteorologická služba.

Předpokládá se, že nejméně deset lidí zemřelo ve Washingtonu a Oregonu v souvislosti s vlnami veder.

Lékař v nemocnici v Seattlu uvedl pro Seattle Times, že počet pacientů, kteří přicházejí s úpalem, je srovnatelný se začátkem pandemie Covid-19.

Dr. Jeremy Hess uvedl, že někteří měli problémy s ledvinami nebo srdcem a jeden muž měl popáleniny třetího stupně při chůzi po asfaltu.

Teplo bylo dostatečně intenzivní na to, aby roztavilo kabely, a v neděli zastavila tramvajovou dopravu v Portlandu.1px průhledná čára

Elektrická společnost ve Spokane ve Washingtonu také zavedla postupné výpadky proudu, aby zvládla obrovskou poptávku po energii, když obyvatelé provozují klimatizační zařízení.

Pracovníci v zemědělství často dostávají možnost začít za úsvitu a skončit v poledne. Dělníci však tvrdí, že někteří zůstávají bez ohledu na teplo.

Jeden pracovník byl nalezen mrtvý na poli na konci směny na farmě v Oregonu.

 

Sdílet: