11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Bělorusko odpovídá na sankce Bruselu

Běloruské ministerstvo zahraničních věcí včera na svém webu oznámilo, že v souvislosti s „bezprecedentními“ sankcemi zavedenými Evropskou unií proti Bělorusku povolalo šéfa zastoupení Evropské unie v Bělorusku Dirka Schuebela.

Podle zprávy mu bylo sděleno, že Bělorusko považuje za „naprosto nepřijatelné“ použití sankcí proti nezávislému státu jako formy nátlaku. Schuebel byl informován o odvetě, kterou Bělorusko uplatní v reakci na sankce EU.

Tisková zpráva běloruského ministerstva zahraničí uvádí, že Běloruská republika pozastavuje svoji účast v iniciativě Východního partnerství Evropské unie. Zahajuje rovněž kroky k pozastavení readmisní dohody s EU. Minsk rovněž povolává ke konzultacím svého velvyslance u Evropské unie a současně vyzval, aby Schuebel odjel na konzultace do Bruselu.

Dalším krokem odvetných opatření ze strany běloruských úřadů bude zákaz vstupu do Běloruska pro osoby „které přispěly k zavedení omezujících opatření“.

Již v listopadu loňského roku Bělorusko omezilo účast v iniciativě Východního partnerství na odbornou úroveň a pozastavilo práci koordinační skupiny Bělorusko-EU. V květnu tohoto roku ministr zahraničních věcí Vladimir Makei varoval, že Bělorusko zvažuje pozastavení spolupráce s Evropskou unií a odchod z Východního partnerství.

Minulý čtvrtek Rada EU bezprecedentně posílila sankce vůči Bělorusku.

Jan Urbach

 

Sdílet: