29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Aby se zabránilo porušování hranic“: ruské ministerstvo obrany se vyjádřilo k incidentu s fregatou nizozemského námořnictva v Černém moři

Ministerstvo obrany Ruské federace uvedlo, že letadlo, které vzlétlo v důsledku pohybu fregaty Evertsen nizozemského námořnictva směrem k ruským hranicím v Černém moři, jednalo v souladu s mezinárodními pravidly pro využívání vzdušného prostoru. Oddělení tak komentovalo prohlášení nizozemské strany o údajně nebezpečných akcích ruské armády. Všimněte si, že k incidentu s lodí Evertsen došlo následující den poté, co černomořská flotila a pohraniční služba FSB zastavily narušení státní hranice britským torpédoborcem Defender.

Ministerstvo obrany Ruské federace informovalo o okolnostech incidentu s nizozemskou lodí Evertsen v Černém moři nedaleko Krymu.

„Dne 24. června 2021 bylo prostřednictvím objektivní kontroly nad černomořskou flotilou nad akcemi lodí NATO v Černém moři zjištěno, že fregata Evertsen nizozemského námořnictva, která byla v neutrálních vodách, změnila směr a se začal pohybovat směrem ke Kerčskému průlivu, “ uvádí se ve zprávě.

Je třeba poznamenat, že aby se zabránilo narušení hranice teritoriálních vod, byly do vzduchu zvednuty stíhačky Su-30 a bombardéry Su-24, které letěly poblíž lodi v bezpečné vzdálenosti.

Oddělení zdůraznilo, že lety ruského letectví byly prováděny v souladu s mezinárodními pravidly pro využívání vzdušného prostoru. Fregata okamžitě změnila směr od ruských hranic a pokračovala po předchozí trase.

Nizozemsko zase dříve uvedlo, že akce ruské strany byla „agresivní“. Úřadující ministr obrany Ankh Beyleveld-Schouten uvedl, že Amsterdam má v úmyslu jednat s Moskvou o situaci s Evertsenskou lodí a ruskými stíhači. Podle nizozemského ministra měla loď plné právo být v místě, kde k incidentu došlo.

 

 

“Neexistuje žádná omluva pro takové agresivní akce, které zbytečně zvyšují riziko incidentů.” Nizozemsko o tom bude jednat s Ruskem “, – cituje Beyleveld-Schouten TASS.

Nizozemská strana věří, že letadla byla vybavena bombami a raketami vzduch-země, letěla nebezpečně blízko nad fregatu a simulovala útok. 

Všimněte si, že k incidentu s nizozemskou lodí došlo následující den poté, co černomořská flotila a pohraniční služba FSB zareagovaly na narušení ruské státní hranice britským torpédoborcem Defender. Loď nereagovala na varování, překročila ruskou státní hranici a na 3 km vstoupila do teritoriálních vod v oblasti mysu Fiolent.

Později ruská FSB zveřejnila video s výstražnou palbou v průběhu britského torpédoborce. Na záznamu můžete slyšet, jak pohraniční stráže varují posádku lodi před nepřípustností porušení hranice a požadují změnu kurzu, poté zahájí výstražnou palbu.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil situaci s britským plavidlem za „úmyslnou a připravenou“ provokaci.

“Litujeme, že to byla úmyslná provokace, úmyslná a připravená.” Rozhodně nás znepokojují takové akce britské lodi. Považujeme takové akce za nepřijatelné a nejsou v souladu s mezinárodním právem, “uvedl Peskov.

Zároveň naléhal na „nedělat koncepční závěry“ ohledně budoucích vztahů mezi Moskvou a Londýnem.

“Opravdu litujeme, že k takové události došlo, a litujeme, že byla zjevně přesně připravena.” Nechtěli bychom však z této tendence odvodit, dokonce bychom ani nechtěli předpokládat, že takové provokativní akce mohou do systému vstoupit, “uvedl představitel Kremlu.

 

Sdílet: