16. 10. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA znovu hlasují v OSN proti ukončení kubánského embarga

Změna kubánské politiky není pro Bidena prioritou

Bidenova administrativa ve středu pokračovala v americké tradici hlasování proti rezoluci Valného shromáždění OSN vyzývající k ukončení desetiletí trvajícího obchodního embarga vůči Kubě. Hlasování je dalším znamením, že prezident Biden nemá v úmyslu podniknout žádné kroky k normalizaci s Kubou.

Od roku 1992 Valné shromáždění OSN každoročně hlasuje o zrušení embarga. USA hlasovaly prvních 24 let proti a v roce 2016 se Obamova vláda zdržela hlasování. Poté Trumpova vláda hlasovala proti tomuto opatření.

Rezoluce má širokou podporu a byla přijata pokaždé, ale USA odmítají zrušit embargo. Ve středu byly USA a Izrael jedinými zeměmi, které hlasovaly proti. USA nějak tvrdí, že embargo a sankce obecně jsou po více než 50 letech bez jakékoli změny kubánské vlády „nástroji demokracie“.

Rodney Hunter, politický koordinátor americké mise při OSN, uvedl, že sankce jsou „základním souborem nástrojů v širším úsilí Washingtonu směrem ke Kubě prosazovat demokracii, prosazovat dodržování lidských práv a pomáhat kubánskému lidu uplatňovat svobody“.

Obchodní embargo na Kubu je pravděpodobně nejlepším příkladem toho, jak sankce nedosahují stanovených cílů zahraniční politiky Washingtonu a místo toho způsobují větší utrpení civilnímu obyvatelstvu v cílové zemi. V zemích, které nedávno podléhaly přísným sankcím USA, jako je Venezuela a Írán, populace trpí a vlády zůstávají stejné.

Obamova administrativa podnikla kroky k normalizaci vůči Kubě, ale protože embargo nebylo zcela zrušeno, prezident Trump tyto kroky dokázal zvrátit. Na kampani prezident Biden řekl, že se vrátí k politice Kuby z doby Obamy. Ale zatím Biden v tomto směru neudělal nic. Bílý dům oznámil, že změna politiky vůči Kubě není pro prezidenta „prioritou“.

Ukázka amerického přístupu k lidským právům jako vyšitá! Nemyslíte?

 

 

Sdílet: