16. 10. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Británie před potravinovým kolapsem! Nemá kdo rozvážet potraviny

Dramatická zúžení dodávek ve Velké Británii po ztrátě 100 000 řidičů nákladních vozidel v důsledku Covid a Brexit

Britští spotřebitelé mohou v létě čelit nedostatku potravin, přičemž chybí více než 100 000 řidičů nákladních vozidel, varovali odborníci.

Dvojitá zátěž spojená s brexitem a pandemií koronavirů vyvolala nedostatek zaměstnanců po návratu východoevropských řidičů domů.

A narušení dodavatelského řetězce pro chlazené potraviny by mohlo mít za následek prázdné regály během několika týdnů, říkají zasvěcenci z oboru.

V dopise předsedovi vlády Borisovi Johnsonovi vyzvali vedoucí představitelé průmyslu k naléhavému zásahu, který by východoevropským řidičům umožnil, podobně jako řidičům potřebných pro zemědělství, návrat do země a zařazení na seznam „nedostatkových povolání“.

Varovali, že bez vládního zásahu hrozí britským dodavatelským řetězcům „selhání na bezprecedentní a nepředstavitelné úrovni“.

Problém nastolili šéfové Tesca na schůzce s ministryní dopravy Lady Vere minulý týden a varovali, že zvyšující se míra neobsazenosti vytváří každý týden 48 tun potravinového odpadu.

Šéfové Tesca uvedli, že nedostatek se týká hlavně čerstvých potravin s krátkou trvanlivostí.

Vzhledem k tomu, že se Spojené království blíží k letním prázdninám a země se bude znovu otevírat po ukončení provozu, existují obavy, že se kolabující místa zásobování  budou shodovat s významnými sportovními událostmi, jako je Wimbledon, který je synonymem britské jahody.

Varuje také, že by to mohlo ovlivnit maloobchodníky v celé zemi, protože se země připravuje na Vánoce 2021 od srpna do září.

Dopis podepsali průmyslové skupiny, jako je Federace pro potraviny a pití, Britská federace mražených potravin, Federace chladného řetězce, Britská asociace piv a hospod a Britská asociace výrobců masa.

Dopis podepsali také ředitelé řady logistických skupin, včetně Eddieho Stobarta, Wincantonu, XPO Logistics a KUEHNE + NAGEL.

Pevně ​​věříme, že intervence předsedy vlády je jediným způsobem, jak zabránit rozpadu kritických dodavatelských řetězců v nebývalém a nepředstavitelném měřítku, “uvádí se v dopise.

Supermarkety již hlásí, že nedostávají očekávané zásoby potravin, což způsobuje značné problémy.

 

Sdílet: