29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V Praze si připomněli poslední boj československých výsadkářů

Stovky lidí se v pátek sešly před chrámem sv. Cyrila a Metoděje, kde se konala pietní vzpomínka na parašutisty, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Mezi přítomnými byl i předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Za doprovodu vojenské hudby u okna krypty chrámu, kde zemřeli někteří z výsadkářů, položili věnce a květiny předseda dolní komory parlamentu Radek Vondráček, ministři Lubomír Zaorálek, Jana Maláčová a Jakub Kulhánek (všichni ČSSD). Dále se slavnosti zúčastnili náčelník generálního štábu Aleš Opata i zástupci Kanceláře prezidenta republiky.

„Je tomu na den přesně 79 let, kdy v chrámu sv. Cyrila a Metoděje sedm československých vojáků čelilo stonásobné nepřátelské přesile nacistů. Mezi parašutisty byli také Jan Kubiš a Jozef Gabčík z výsadku Anthropoid, kteří odstranili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pravoslavní duchovní poskytli parašutistům poslední úkryt. Dnes jsem se v Resslově ulici v Praze, na místě, kde tito hrdinové přišli o život, poklonil jejich památce,“ uvedl Vondráček.

Podle něj má český národ mnoho hrdinů, ale málo se o nich mluví. Dále ocenil, že se letos sešlo více lidí. V loňském roce totiž kvůli přísným protiepidemickým opatřením byla pieta mnohem skromnější.

Letos nebyli váleční veteráni na slavnostní akci pozváni. Může za to horké počasí i skutečnost, že mnozí jsou ve špatném zdravotním stavu. Nicméně někteří přišli samostatně. Mezi nimi byl i příslušník 1. československého armádního sboru Miloslav Masopust.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata vyjádřil přesvědčení, že i přes odchod pamětníků druhé světové války bude vzpomínka na jejich hrdinství zachována.

„Protože ta krypta je mementem historie českého státu. A to velmi silným mementem, o kterém občané České republiky vědí podstatně více věcí než třeba o dukelské operaci,“ uvedl. „Je to obrovská ztráta, že ti lidé odcházejí, je to sice realita života, ale myslím, že se ten jejich odkaz bude posunovat dál,“ dodal.

„Každá země potřebuje své hrdiny, protože svoboda není zadarmo, ta se nedá nikdy koupit, za tu se musí čas od času bojovat, a to nejenom na politické úrovni,“ prohlásil dále náčelník generálního štábu.

Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha provedli 27. května 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Spolu s nimi zemřeli v kostele a kryptě sv. Cyrila a Metoděje (za okupace sv. Karla Boromejského) také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc. Hrdiny operace Anthropoid i následné oběti nacistických represí připomíná od roku 1995 Národní památník hrdinů heydrichiády, umístěný přímo v cyrilometodějském chrámu.

„Říká se, že ten, kdo položí život za vlast, nezasluhuje smrt, ale nesmrtelnost. Těch sedm statečných se již nesmrtelnými stalo. Nezapomeňme nikdy na jejich poslední slova, kterými odpověděli na opakované výzvy obléhatelů ke kapitulaci: ‚Češi se nevzdávají!‘“ uvedl vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

ZDROJ

 

Sdílet: