28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Angela Merkelová prodiskutovala s Bidenem plynovod Nord Stream 2

Německá kancléřka Angela Merkelová se setkala s americkým prezidentem Joem Bidenem na summitu G7 a krátce s ním prodiskutovala projekt plynovodu Nord Stream 2.

„Víte, že zde probíhají jednání s americkou vládou a experty federální vlády. Věřím, že jsme na správné cestě, pro nás oba je zásadní …, aby Ukrajina i nadále zůstala partnerem v tranzitech zemního plynu,“ řekla Merkelová novinářům.

Lídři také probrali nadcházející jednání Bidena s Putinem, dotkli se také tématu summitu NATO i otázky Afghánistánu.

„Brzy budeme mít příležitost mluvit déle,“ dodala Merkelová.

Schůzka Bidena s Merkelovou

Joe Biden přivítá 15. července v Bílém domě Angelu Merkelovou, uvedla tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaki.

„Prezident Biden hodlá 15. července 2021 v Bílém domě přijmout německou kancléřku Angelu Merkelovou,” uvedl Bílý dům v prohlášení na svých webových stránkách. Během jednání budou lídři diskutovat o pandemii, hrozbách změny klimatu a podpoře hospodářské prosperity a mezinárodní bezpečnosti „založené na společných demokratických cílech“.

Dříve Handelsblatt informoval, že jednání vedoucích představitelů se bude týkat široké škály témat, ale plynovod Nord Stream 2 bude tím hlavním. Schůzka se stala možnou díky práci kancléřčiných poradců, kteří nedávno navštívili Washington. Jednání delegací nedokázaly „vyřešit konflikt, ale obě strany je považovaly za konstruktivní“.

Podle vydání USA viděly ochotu německé vlády naslouchat jejich argumentům. Noviny se dozvěděly, že německá strana předložila řadu návrhů, jak konflikt urovnat, nyní budou propracovány a položí základy pro setkání Merkelové a Joea Bidena.

Plynovod Nord Stream 2

Projekt předpokládá výstavbu dvou větví plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliard krychlových metrů plynu ročně od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Proti projektu se ale aktivně staví Spojené státy, které propagují svůj zkapalněný zemní plyn v EU, dále Ukrajina a řada evropských zemí.

USA zavedly v prosinci 2019 proti plynovodu sankce, v důsledku čehož byla švýcarská společnost Allseas nucena zastavit pokládku.

Moskva opakovaně vyzvala k zastavení politizace situace a připomněla, že plynovod je prospěšný nejen Rusku, ale i Evropské unii. Berlín vždy obhajoval dokončení a odmítal jednostranné extrateritoriální sankce Washingtonu.

Ruský prezident také několikrát poznamenal, že Nord Stream 2 je ekonomický projekt, teze o obcházení jiných tranzitních zemí není pravdivá, podle něj je trasa plynovodu z Ruska do Německa kratší a levnější.

ZDROJ

 

Sdílet: