11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ruský ministr zahraničí prohlásil, že USA v případu havárie MH17 tají „fakta kolosálního významu“

Spojené státy skrývají velmi důležitá fakta tím, že odmítají ukázat satelitní fotografie z katastrofy MH17 z července 2014, uvedl ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

„Před několika dny nizozemský soud přímo oznámil, že již není naděje, že Američané tyto fotografie poskytnou, a záležitost je pro soud uzavřena. Kolosálně důležitá fakta jsou utajována,“ řekl diplomat na fóru Primakovova čtení.

Případ MH17

Malajský boeing, který letěl z Amsterdamu do Kuala Lumpuru na lince MH17, havaroval 17. července 2014 poblíž Doněcka. Zahynulo 298 lidí. Kyjev obvinil z havárie domobranu, ale ti uvedli, že nemají k dispozici prostředky k sestřelení letadla v takové výšce.

Společná vyšetřovací skupina (SVS), která bez účasti Ruska provádí vyšetřování pod vedením nizozemského generálního prokurátora, dospěla k závěru, že letadlo bylo sestřeleno z komplexu Buk 53. protivzdušné raketové brigády z Kurska.

Jak řekl agentuře Sputnik náměstek generálního prokurátora Nikolaj Vinničenko, Moskva předala Nizozemsku nejen údaje o svých radarech, ale také dokumentaci, která dokazuje, že raketa, která zasáhla Boeing, patřila Ukrajině a byla vypuštěna z území kontrolovaného Kyjevem, ale vyšetřovatelé tuto informaci ignorovali.

Ministerstvo zahraničních věcí prohlásilo, že obvinění SVS jsou neopodstatněná a politováníhodná a vyšetřování je zaujaté a jednostranné. Všechny rakety, jejichž motor předložila nizozemská komise, byly po roce 2011 zlikvidovány, uvedli na Ministerstvu obrany RF.

Vladimir Putin zdůraznil, že Rusko nemá přístup k vyšetřování a bez toho Moskva nemůže uznat jeho výsledky.

ZDROJ

 

Sdílet: