11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Slovensko od pondělí spustí očkování Sputnikem V

Na Slovensku se od pondělka začne očkovat ruskou vakcínou Sputnik V proti novému koronaviru. Nejdříve v Bratislavském a Žilinském kraji, postupně se ovšem budou přidávat další. V každém kraji bude po jednom očkovacím centru.

O provádění vakcinace ruským preparátem v zemi informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví země Zuzana Eliášová. Celkově by tedy očkovacích center aplikujících Sputnik V mělo být osm.

„Očkování v centrech se spustí postupně. Od pondělí se očkuje v Bratislavském a Žilinském kraji, následně v úterý se přidává Nitranský kraj, ve čtvrtek Trenčínský a Banskobystrický kraj, a v průběhu následujícího víkendu se začne ruskou vakcínou očkovat v Trnavském, Prešovském a Košickém kraji,“ cituje slova Eliášové portál TA3.

Sputnik V je na území Slovenska určen pro lidi od 18 do 60 let věku. Podle informací se slovenské ministerstvo zdravotnictví v této otázce řídí doporučeními ruského výrobce. V současné době ale probíhá analýza dodatečných informací, aby bylo možné vakcínu poskytovat i lidem starším než 60 let.

Ústav Gamaleji

Igor Matovič dnes na svých sociálních sítích zveřejnil příspěvek s názvem „Sputnik V bez limitu věku“, v němž se vyslovil k používání ruské vakcíny v souvislosti s věkovými skupinami lidí.

Matovič napsal, že výrobce vakcíny Sputnik V, kterou vyvinul Ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, ve čtvrtek zaslal slovenskému ministerstvu zdravotnictví oficiální „Návod pro lékařské použití léku“, který byl aktualizován ještě 18. ledna 2021.

Podle názoru politika po jeho doručení neexistuje žádná legitimní překážka, aby se vakcínou Sputnik V mohli očkovat i lidé nad 60 let, přesně tak jako ve všech 60 zemích, kde se Sputnikem očkuje.

„Věřím, že zlomyslní lidé hnaní primitivní geopolitickou nenávistí tentokrát nedostanou prostor na své hry a starší lidé dostanou možnost se očkovat vakcínou, kterou chtějí,“ podotkl úřadující ministr financí.

ZDROJ

 

Sdílet: