5. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Operace Dunhammer: Americká NSA ve spolupráci s dánským vojenským zpravodajstvím odposlouchávala vrcholné politiky…

Operace Dunhammer: Americká NSA ve spolupráci s dánským vojenským zpravodajstvím odposlouchávala vrcholné politiky Německa, Francie, Norska a Švédska! Česká i slovenská média mlčí jako hrob, nikdo nevolá po vyhoštění amerických diplomatů z ambasád na znamení solidarity se 4 zeměmi! Robert Fico jako jediný z vysokých politiků měl odvahu tuto operaci NSA označit za elektronický terorismus! Američané měli od Dánů k dispozici dokonce dekryptovací továrnu na odemykání šifrované komunikace stovek milionů digitalizovaných hovorů v komunikačních kabelech! Dánský list to označil za největší skandál v historii země!

Uběhly již skoro 2 dny a evropská i americká mainstreamová média mlčí, anebo se omezila jen na krátké tiskové zprávy, ale jinak je ticho po pěšině. V neděli přinesl dánský deník DR výbušnou investigativní reportáž a odhalení, že NSA využila partnerství s dánskou Obrannou zpravodajskou agenturou k odposlechu dánských internetových pozemních a podmořských kabelů, aby mohla špehovat vedoucí představitele, vrcholné politiky a vysoce postavené úředníky v Německu, Švédsku, Norsku a ve Francii [1]. Operace byla předmětem vnitřního vyšetřování uvnitř dánského vojenského zpravodajství, kde křídlo vojenské kontrarozvědky začalo vyšetřovat vlastní vedení a velitele, přičemž se ukázalo, že dánská vojenská rozvědka je děsivým způsobem infiltrována a ovládnuta cizí tajnou službou, konkrétně americkou agenturou pro národní bezpečnost NSA.

Dánsko umožnilo NSA špehovat sousední země

Doslova to připomíná situaci v českých tajných službách, které jsou infiltrovány a plně ovládnuty americkými tajnými službami, na což upozorňují prezidenta republiky Miloše Zemana informační zdroje, které nesouhlasí s touto infiltrací, a přesně z tohoto důvodu Miloš Zeman odmítá šéfovi BIS Michalu Koudelkovi udělit hodnost generála, a to již několik let. Přesně to, co se stalo v dánském vojenském zpravodajství, se podle všeho v daleko větším měřítku děje v České republice, ale zřejmě i na Slovensku, v Polsku a v dalších zemích.

Američané korumpují a získávají na svoji stranu ředitele, důstojníky a pracovníky tajných služeb evropských zemí, kteří potom nedělají už práci ve prospěch svých zemí, ale pouze ve prospěch amerických tajných služeb. Všechno to do sebe dokonale zapadá. Američané páchali akty elektronického terorismu a jejich cílem útoku byli nejvyšší politici Evropské unie. Pojďme si stručně shrnout, o jaký skandál se konkrétně jedná.

Operace Dunhammer odhalila špehování vrcholných představitelů EU ze strany americké NSA za pomoci dánského vojenského zpravodajství

Americká zpravodajská agentura NSA podle listu DR využila partnerství s dánskou Obrannou zpravodajskou agenturou (FE) k odposlechu dánských internetových kabelů, aby mohla špehovat vedoucí představitele, vrcholné politiky a vysoce postavené úředníky v Německu, Švédsku, Norsku a Francii [2]. Německá kancléřka Angela Merkelová, tehdejší německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a tehdejší vůdce německé opozice Peer Steinbrück patří mezi politiky, které NSA špehovala v rámci dánsko-americké spolupráce.

To jsou některé z překvapivých závěrů tajného interního vyšetřování v dánském obranném zpravodajství Forsvarets Efterretningstjeneste (dále jen FE), které pracovní skupina uzavřela v květnu 2015. List DR to odhalil ve spolupráci s deníky SVT, NRK, Süddeutsche Zeitung, NDR, WDR a Le Monde na základě investigace listu DR. Angela Merkelová, Steinbrück a Steinmeier nejsou jen špičkou německé politiky, jsou superligou evropské politiky. To je řadí na první místo na seznamu cílů Američanů.

Bývalý šéf dánského vojenského zpravodajství FE Lars Findsen, šéfem FE byl od roku 2015 do roku 2020

Novináři listu DR se několik měsíců setkávali s devíti různými zdroji, z nichž všechny měly přístup k utajovaným informacím FE. Všechny informace v článku DR byly prý nezávisle potvrzeny z několika zdrojů. Tajné interní vyšetřování americké špionáže prováděné prostřednictvím dánských internetových kabelů mělo podle zdrojů FE krycí název “Operace Dunhammer”. Vyšetřování prováděla pracovní kontrarozvědná skupina uvnitř FE se čtyřmi hackery a analytiky zpravodajské služby, kteří v nejpřísnějším utajení zkoumali v interním vyšetřování vlastní organizaci, vlastní členy a vlastní operační útvary, a stejně tak dánsko-americkou spolupráci, ale pouze tak, aby se NSA o vnitřním vyšetřování FE nedozvěděla.

Američané měli zájem i o nižší úředníky a asistenty vysokých politiků, chtěli je získat pro špionáž ve prospěch USA proti EU

Podle informací listu DR byly závěry pracovní skupiny shrnuty v tajné zprávě nazvané “Dunhammer”, která byla v roce 2015 předána vedení FE. Zpráva a zpravodajské údaje, na nichž je založena operace Dunhammer, jsou podle zdrojů listu DR jádrem skandálu, který loni v srpnu otřásl FE a ministerstvem obrany a vedl tak k odvolání celého vedení vojenského zpravodajství FE, protože z vyšetřování vyplynulo, že vedení FE je kompromitováno a infiltrováno nepřítelem, resp. partnerem, a to americkými tajnými službami. To samé se odehrává v této chvíli v ČR v tajných službách, zpravodajská hra Vrbětice je toho otřesným důkazem. Podle zdroje listu DR jde o největší zpravodajský skandál v dánské historii.

Hlavní parametry špionážního programu NSA XkeyScore

Podle informací listu DR je hlavním závěrem zprávy o operaci Dunhammer to, že NSA prostřednictvím dánsko-americké spolupráce cíleně sledovala a špehovala norské, švédské, německé a francouzské politiky a dokonce i obyčejné úředníky. Ty chtěla NSA zřejmě získat pro spolupráci jako agenty v blízkosti vysokých politických figur. NSA zajímaly i soukromé hovory úředníků, milenky, pletichy, dluhy a půjčky, cokoliv by šlo využít k získání úředníka ke spolupráci, aby donášel na vysoké německé, francouzské, norské a švédské politiky.

NSA zachytávala z komunikačních internetových kabelů všechno, od telefonních hovorů, přes Skype, až po účty na sociálních sítích

Tajná interní pracovní skupina uvnitř FE mimo jiné odhalila, že NSA zřejmě používala telefonní čísla dotčených politiků a úředníků jako tzv. selektory. To znamená, že NSA použila telefonní čísla jako vyhledávací parametry k získání a vyhledání komunikace politiků a úředníků z objemných a mamutích datových toků, které proudí internetovými kabely do Dánska anebo z Dánska. NSA tak zachytila vše od textových zpráv až po telefonní hovory, které procházely kabely na cestě do a z telefonů politiků a úředníků, uvedl listu DR jeden ze zdrojů: Oni (NSA, pozn. red.) zachycují vše a zajímá je, k čemu ty osoby používají své telefony. Nemůžete obejít skutečnost, že se jedná o cílené vyhledávání.

Sídlo dánského vojenského zpravodajství

Listu DR se prý nepodařilo získat odpovědi na otázku, kolik politiků a úředníků v zemích nejbližších sousedů Dánska NSA ve spolupráci s FE přesně špehovala. Jména tří vrcholných německých politiků, která list DR zveřejnil, jsou však podle informací jen výběrem z několika jmen, kde operace Dunhammer odhalila americkou špionáž. Podle jednoho ze zdrojů listu DR se jedná o politiky v oblastech, o které se zpravodajské služby klasicky zajímají. Dánské zákony mluví podle listu DR naprosto jasně: Pomáhat partnerovi při špionáži jiných zemí není sice ze strany FE nezákonné, ale podle odborníků je však politicky zničující, že FE umožnila NSA špehovat politiky v sousedních zemích odposloucháváním kabelů do a z Dánska.

NSA vyhledávala cíle podle selektorů v metadatech, obvykle podle telefonního čísla

Patrick Sensburg byl v letech 2014-2017 předsedou vyšetřovací komise, která se zabývala odposloucháváním zahraničních zpravodajských služeb v Německu, a označuje za běžnou praxi, že i země EU se navzájem špehují. “Předpokládám, že Dánsko neodposlouchávalo vrcholné politiky záměrně, ale to je otázka, která nyní vyvstává: Jak moc je to záměrné?” říká Patrick Sensburg pro list DR. Podle zdrojů listu DR špehovala NSA politiky a úředníky v sousedních zemích Dánska prostřednictvím speciálního technického systému, který NSA a FE používaly k odposlechu komunikace z dánských internetových kabelů.

Globální zastřešení projektu XKeyScore

Podle zdrojů listu DR špionážní systém umožnil FE zachytávat telefonní hovory, chatové zprávy a textové zprávy v nebývalém rozsahu. Zdroje popisují špionážní systém jako nejúčinnější nástroj FE, pokud jde o přístup k informacím o všem, od teroristických plánů až po informace o Rusku a Číně. Podle informací DR funguje špionážní systém takto: na jednom nebo více tajných místech v Dánsku kopíruje FE ve spolupráci s NSA veškerou datovou komunikaci a k tomu navíc tzv. metadata, prostě vše, co prochází dánskými internetovými kabely.

Vyhodnocují se v reálném čase jen metadata, tedy informace o telefonních číslech, případně o účtech Skype, Facebook, Twitter, WhatsApp, Telegram, Signal apod. A teprve po nalezení shody, když NSA v metadatech najde toho, koho hledají, tak potom teprve samotná obsahová data komunikace jsou odesílána do speciálně vybudovaného dešifrovacího datového centra v Sandagergårdu na jižním cípu kodaňského Amageru, kde se nacházejí některé z nejtajnějších aktivit FE.

NSA má k dispozici všechny potřebné nástroje pro odemčení i šifrovaných SSL přenosů, všechno probíhalo v datovém centru v Sandagergårdu

Podle zdrojů DR se v Sandagergårdu komunikace a data ukládají po určitou dobu, během níž mohou speciálně vyškolení analytici FE i NSA prohledávat a dešifrovat pomocí master dekryptovacích klíčů komunikační toky pomocí speciálního IT programu nazvaného XKeyScore, který vyvinula NSA. Tento program disponuje dekryptovacími klíčí drtivé většiny telefonních operátorů, dešifrovací klíče k SSL certifikátům největších sociálních sítí, institucí a platforem atd.

Podle zdrojů má však pro NSA velkou hodnotu i přístup k internetovým kabelům v Dánsku a mimo něj. Důvodem je v neposlední řadě skutečnost, že Dánsko je geograficky centrem celosvětového internetového provozu s přístupem ke kabelům, po kterých proudí komunikační toky z mnoha evropských zemí a z Ruska. Spolupráce na odposlechu internetových kabelů do země a ze země je tak důležitá, že má strategický význam pro vztahy mezi Dánskem a USA, tvrdí jeden ze zdrojů listu DR.

Datové centrum NSA a FE se nacházelo jižně od Kodaně. Mapa zachycuje datové kabely.

Veřejnost má jen velmi zřídka možnost nahlédnout do špionáže zpravodajských služeb nebo jejich spolupráce se zpravodajskými službami jiných zemí. Podle zdrojů DR jsou však informace o špionáži NSA prostřednictvím spolupráce s Dánskem již několik let zdrojem diskusí v rámci FE. Případ se táhne od roku 2013, kdy americký whistleblower Edward Snowden zveřejnil velké množství dokumentů o pracovních metodách NSA. V letech následujících po úniku informací se médiím podařilo na základě dokumentů NSA odhalit, že NSA stojí za celosvětovým masovým sledováním a špehuje zvolené představitele spojeneckých zemí – mimo jiné prostřednictvím spolupráce se zpravodajskými službami jiných zemí.

Kontrarozvědný oddíl v utajení musel vyšetřovat vlastní kolegy, celé dánské vojenské zpravodajství bylo infiltrováno americkými tajnými službami

Podle zdrojů DR nezůstala Snowdenova odhalení bez povšimnutí v oddělení FE v Sandagergård na Amageru, kde zaměstnanci FE sedí a monitorují internetové kabely. Podle zdrojů DR se v Sandagergårdu objevily obavy, zda NSA nevyužívá dánsko-americký špionážní systém ke sledování cílů v Dánsku a u nejbližších sousedů. V roce 2014 proto dalo tehdejší vedení FE pod vedením Thomase Ahrenkiela zelenou vzniku tajné interní pracovní skupiny čtyř hackerů a analytiků, která pod krycím názvem “Operace Dunhammer” až do roku 2015 zkoumala dánsko-americkou špionážní spolupráci.

Do května 2015 pracovní skupina zkoumala, o kom NSA získala informace prostřednictvím špionážního systému. Konkrétně se vyšetřování FE týkalo analýzy klíčových slov, která NSA použila k zachycení komunikace prostřednictvím špionážního systému v letech 2012 až 2014. Některé informace o špehování NSA jsou obsaženy v materiálu, který jeden ze zdrojů označuje za “mimořádně technicky náročný a rozsáhlý” a který pracovní skupina analyzovala. Další informace byly shrnuty v utajované zprávě Dunhammer.

Komplex Sandagergård FE na ostrově Amager, kde se nachází nová stavba, datové centrum bylo vybudováno pro nasazení systému XKEYSCORE.

Podle zdrojů DR byl hlavním závěrem zprávy fakt, že NSA využívala spolupráci s FE ke špehování politiků a úředníků v sousedních zemích Dánska. Podle zdrojů DR se na titulní straně zprávy o operaci Dunhammer uvádí, že zprávu četl tehdejší šéf FE Thomas Ahrenkiel a tehdejší šéf rozvědky. Vedení FE tedy zřejmě vědělo o špehování politiků a úředníků nejbližších sousedů Dánska ze strany americké NSA nejméně posledních šest let! Podle těchto zdrojů však vedení FE nepovažovalo zprávu za důvod k ukončení spolupráce s NSA.

Podle informací DR vedení vyvodilo vlastní závěry z tajného šetření interní pracovní skupiny v samostatném memorandu. O operaci Dunhammer byl informován i nástupce Thomase Ahrenkiela ve funkci šéfa agentury, Lars Findsen. Celá kauza měla zůstat navěky pohřbená v utajení, ale po událostech v USA vloni v listopadu, kde došlo ke krádeži voleb amerického prezidenta, se některé zdroje dánského vojenského zpravodajství FE rozhodly začít mluvit a poskytly novinářům listu DR informace o tomto skandálu.

Pouze Robert Fico měl odvahu předstoupit před veřejnost a odsoudit americké chování k tzv. partnerům v Evropě

Na evropské mediální scéně je přitom hrobové ticho. Nikdo z politiků zatím nesvolal tiskovku, kde by navrhl na znamení solidarity s Německem, Francií, Norskem a Švédskem odvolání dánských a amerických diplomatů, protože takové jednání Dánů a Američanů je elektronický terorismus, který je mezi partnery a spojenci nepřípustný.

Ne, nikdo takový zatím nevystoupil, s výjimkou předsedy slovenského Smeru-SD Roberta Fica, který k celé věci svolal tiskovou konferenci a takovéto chování Američanů označil za elektronický terorismus. Nikde není vidět nekonečné pásmo diskusí a rozhovorů s odborníky na České televizi, kde by rozebírali zlovolnou činnost amerických špionů a hrozbu infiltrace amerických tajných služeb do těch českých, případně jiných v Evropské unii.

Nemyslete si, že neochota Miloše Zemana udělit Michalu Koudelkovi hodnost generála pochází z nějakého manýru. Prezident republiky má k dispozici výbušné materiály o hluboké infiltraci českých tajných služeb americkými zpravodajskými službami, a to až do takové míry, že české tajné služby spíše připomínají ty americké než české, což skandál okolo Vrbětic pouze potvrdil. Rozbití vztahů s Ruskem poškodí ČR i Slovensko, ale Američanů se to nejen nedotkne, ale budou z toho ještě navíc profitovat. To je jediný výsledek kompromitace dánských, českých, slovenských anebo polských tajných služeb, které spíše připomínají detašovaná a usilovně zaúkolovaná pracoviště amerických tajných služeb než národní obranné zpravodajské útvary.

-VK- Šéfredaktor AE News

ZDROJ

Sdílet: