11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Washington Times: „Adekvátní protiopatření“ – Moskva bude reagovat na cvičení NATO s novými vojenskými jednotkami

Spojené státy a jejich spojenci v Severoatlantické alianci provedly řadu rozsáhlých vojenských manévrů po celé Evropě. Rusko tato cvičení odsoudilo a oznámilo, že do konce roku vytvoří na západní hranici 20 nových jednotek a útvarů, uvádí The Washington Times.

V pondělí uspořádaly USA a jejich spojenci v NATO řadu významných vojenských cvičení po celé Evropě. V reakci na to Rusko oznámilo plány vyslat nejméně 20 nových vojenských jednotek k jeho západní hranici, uvádí The Washington Times.

Manévry amerického Memorial Day jsou nejnovějším důkazem rostoucího napětí mezi Washingtonem a Moskvou. Konají se jen několik týdnů před „ mimořádně důležitým setkáním “ Joea Bidena a Vladimíra Putina v Ženevě, konstatují noviny.

Cvičení  USA a NATO se zúčastnily tisíce vojenského personálu, válečných lodí a letadel z více než tuctu zemí. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který byl na palubě britské letadlové lodi u pobřeží Portugalska, uvedl, že manévry zdůrazňují vojenský potenciál 72letého vojenského bloku.

” NATO existuje, aby chránilo všechny naše spojence a toto cvičení vysílá signál o naší schopnosti přenášet velké množství vojáků a vybavení přes Atlantik do Evropy a zajistit nasazení námořní síly, “    uvedl generální tajemník.

Mezitím Pentagon oznámil operaci Allied Sky, během níž měla letadla USA a NATO letět nad všemi 30 zeměmi NATO. „ Bombardér musí prokázat schopnost našich sil řešit problémy globálního bezpečnostního prostředí, které je mnohem rozmanitější a nejisté než kdy jindy v naší historii “ ,  –  řekl generální Jeff Harrigyan, velitel amerických vzdušných sil v Evropě a vzdušných sil Afriky. „ Dnešní mise  je  skvělá demonstrace nadřazenosti NATO ve vzduchu a není zde žádná vážná výzva, s kterou bychom se nedokázali vyrovnat, “   dodal.

Podle časopisu Rusko důrazně odsoudilo cvičení a oznámilo „ svůj vlastní provokativní krok “. Ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že do konce roku se v Západním vojenském okruhu objeví asi 20 nových formací a jednotek.

Akce našich západních kolegů ničí bezpečnostní systém ve světě a nutí nás přijímat adekvátní protiopatření. Jsme nuceni  neustále  zlepšovat  bojové  složení  sil “,    vysvětlil ministr.

Toto vojenské napětí se jistě stane dalším bodem rušné agendy na summitu ruského a amerického prezidenta. Očekává se, že Biden uplatní vůči Putinovi nároky na „ zasahování “ do voleb v letech 2016 a 2020, kybernetické útoky na SolarWinds a Colonial Pipeline, dále na „otravu“ a zatčení vůdce opozice Alexeje Navalného a mnoho dalších problémů, uzavírá Washington Times.

 

Sdílet: