27. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Biden přijal peníze od představitele Nord Stream 2

Prezident Joe Biden a jeho podporovatelé získali prostředky na financování kampaně od předního ruského lobbisty, který zastupuje zájmy Nord Stream 2, napsal v neděli americký list New York Post. Americká média naznačují, že k tomu došlo jen několik měsíců předtím, než vláda Joe Bidena ustoupila od sankcí uvalených na společnosti budující rusko-německý plynovod.

New York Post připomíná, že Joe Biden prohlásil, že nebude přijímat peníze od lobbistů. Poukazuje také na to, že nyní zveřejněné informace jsou obzvláště zajímavé vzhledem k tomu, odkud pochází financování kampaně současného amerického prezidenta. Jde o bývalého velvyslance USA v Německu – lobbisty Richarda Burta. V současné době je řídícím partnerem společnosti McLarty Associates, která lobuje za společnost Nord Stream 2 AG, ovládanou ruským Gazpromem. Nord Stream 2 AG spolupracuje s pěti evropskými energetickými společnostmi: ENGIE, OMV, Shell, Uniper a Wintershall Dea. Dokumenty potvrzují, že Burt zastupuje všech pět.

List poukazuje na to, že Burt byl dlouholetým dárcem Republikánské strany a v roce 2019 změnil stranu. Během předchozí kampaně Donalda Trumpa mu radil v otázkách zahraniční politiky, na které kritici poukazovali jako na důkaz Trumpových vazeb na Rusko. Současná zjištění jsou o to pikantnější, že Demokratická strana vedla kampaň proti Trumpovi právě kvůli údajnému spojení s ruským vlivem.

Připomeňme, že minulý týden americký prezident Joe Biden uvedl, že dovolil prominutí sankcí za podíl na výstavbě Nord Stream 2, protože plynovod „je téměř dokončen“ a sankce podle jeho názoru poškodí „evropské vztahy“ Spojených států.

Jan Urbach

 

Sdílet: